Jaka wyciskarka wolnoobrotowa będzie dla mnie najlepsza?

2021-03-22
Jaka wyciskarka wolnoobrotowa będzie dla mnie najlepsza?

Temat domowego wyciskania soków jest w Polsce co raz bardziej popularny. Jeżeli jesteś nim zainteresowany na pewno zadałeś już sobie pytania "jaka wyciskarka spełni moje oczekiwania?" lub może nawet "Co jest lepsze? Wyciskarka czy sokowirówka?" Po przeczytaniu naszego tekstu nie powinieneś już mieć żadnych wątpliwości w tym temacie.

WYCISKARKA CZY SOKOWIRÓWKA?

Zacznijmy od określenia czym jest wyciskarka. Wiele osób używa tego pojęcia zamiennie z sokowirówką – nic bardziej mylnego! Choć obie maszyny mają taki sam cel to dochodzą do niego zupełnie innymi metodami.

Sokowirówka opiera się na ostrych, szybkoobrotowych nożach, które tną składniki na drobne kawałki a następnie przeciskają przez sito. Jest to starsza, bardziej problematyczna i mniej efektywna metoda uzyskania soku. Napój z sokowirówki ma zazwyczaj wyczuwalne drobinki przez co dość szybko się rozwarstwia. Wysokie obroty mogą też prowadzić do znacznej utraty wartości odżywczych w soku. Wnętrze sokowirówki jest też trudniejsze do doczyszczenia choćby z uwagi na większą ilość pulpy i miąższu, która zostaje w środku.

Wyciskarki to bardziej nowoczesne urządzenia wolnoobrotowe. Sok uzyskują zgniatając warzywa i owoce za pomocą śruby (zwanej często ślimakiem), która "łapie" składniki i miażdży je przy prędkości ok. 50 obr/min. Dzięki takiemu działaniu sok jest wyciskany dokładnie, przy zachowaniu maksymalnej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów. Konsystencja soku z wyciskarki jest dużo bardziej jednolita i gładka. Wyciskarka oddaje też na zewnątrz zmieloną, suchą pulpę, z której możesz przyrządzić różne wypieki.

Jeżeli zależy Ci na aksamitnym, klarownym soku pełnym wartości odżywczych oraz najbardziej efektywnej metodzie jego uzyskania, odpowiedź na pytanie "wyciskarka czy sokowirówka?" powinno być już dla Ciebie oczywiste.

POZIOMA CZY PIONOWA - JAKA WYCISKARKA WOLNOOBROTOWA BĘDZIE NAJLEPSZA?

Jeżeli szukałeś już wyciskarek na pewno natknąłeś się na 2 podstawowe typy: wyciskarki pionowe i wyciskarki poziome. Obie działają zgodnie z opisaną wcześniej metodą wolnoobrotowego miażdżenia, ale różnią się w położeniu ślimaka.

Wyciskarki poziome, jak łatwo się domyślić, mają śrubę umieszczoną horyzontalnie. Budową przypominają np. maszynki do mięsa. Taka konstrukcja powoduje, że łatwo wyciska się w nich liściaste i włókniste składniki, które rzadziej zaplączą się w śrubę. Wyciskarki poziome mają też często dodatkowe przystawki pozwalające np. na robienie makaronu lub wyciskanie oleju.

Do wad wyciskarek poziomych można zaliczyć na pewno większe gabaryty. Jeżeli nie masz zbyt wiele miejsca w kuchni możesz mieć problemy ze zmieszczeniem takiej maszyny na swoim blacie. Niewielki otwór wlotowy wymusza też drobniejsze krojenie składników co wydłuża czas wyciskania. Poziome położenie ślimaka skutkuje też koniecznością stałego dopychania składników, co może być uciążliwe i męczące.

Wyciskarki pionowe są odpowiedzią na większość problemów modeli poziomych. Najlepsze modele posiadają duży wlot na całe warzywa i owoce, pozwalające na wrzucenie średniej wielkości jabłka czy obranej pomarańczy bez ich wcześniejszego krojenia. Pionowe ułożenie śruby znacznie zmniejsza konieczność używania popychacza, bo większość roboty wykonuje za nas po prostu grawitacja. Wolnoobrotowe wyciskarki pionowe mają też mniejsze gabaryty, dzięki czemu znajdą uznanie posiadaczy niewielkich kuchni. Składniki liściaste i włókniste, jak szpinak, jarmuż, ananas czy seler naciowy, też wbrew pozorom nie przysporzą wyciskarce pionowej zbyt dużych problemów.  Wystarczy je wycisnąć na przemian z czymś twardszym i maszyna będzie pracować płynnie.

Jaka wyciskarka wolnoobrotowa będzie więc odpowiednia dla Ciebie? Choć wyciskarki poziome na pewno znajdą swoich zwolenników to te pionowe dominują w tej chwili jeśli chodzi o popularność, wybór i pozytywne opinie użytkowników.

MOC SILNIKA - NIE MUSI BYĆ WYSOKA!

O sile wielu sprzętów AGD stanowi ich moc. Kupując np. blender lub odkurzacz szukamy zazwyczaj tych o najwyższych parametrach, bo są one synonimem skuteczności. W przypadku wyciskarek wolnoobrotowych niższa moc nie tylko nie jest problemem a wręcz może być zaletą. Z uwagi na niewielką prędkość obrotową (zazwyczaj jest to ok. 50 obr/min) wyciskarki nie potrzebują potężnego silnika do płynnego i poprawnego działania. Moc ok. 250-300W powinna w zupełności wystarczyć do wyciskania nawet najtwardszych składników.

Silnik wyciskarki, zamiast wysokiej mocy, powinien spełniać dwa podstawowe wymogi. Po pierwsze: powinien być cichy. Brak uciążliwego hałasu to jedna z największych zalet wyciskarek wolnoobrotowych i właśnie silnik gra tutaj kluczową rolę. Po drugie: nie powinien się łatwo nagrzewać. Wyciskarka z dobrą jednostką napędową da Ci co najmniej 30 minut nieprzerwanej pracy.

CZĘŚCI WYCISKAJĄCE - SERCE WYCISKAREK WOLNOOBROTOWYCH

Jeżeli mocny silnik nie jest najważniejszy to na jakie cechy powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na trwałość części wyciskających, czyli ślimaka i sita. Tańsze modele będą miały te elementy wykonane z mniej trwałych plastików. W starciu z burakiem lub marchewką mogą dość szybko ustąpić i spowodować konieczność naprawy lub wymiany sprzętu.

Jeżeli zależy Ci na płynności wyciskania i długowieczności sprzętu, wspomniane części powinny być solidne i odporne. Jednym z popularnych materiałów wykonania ślimaka jest ultem. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się bardzo wytrzymałe tworzywo, używane m.in. przy konstrukcji samolotów czy maszyn medycznych. Jego ogromną zaletą dla wyciskarek jest nie wchodzenie w reakcje z żywnością. Śruby wykonane z ultemu są więc nie tylko niezwykle wytrzymałe ale również bardzo bezpieczne.

W przypadku sita, najbardziej sprawdzonym i trwałym materiałem jest znana wszystkim stal nierdzewna. Podobnie jak ultem, łączy w sobie wytrzymałość i długowieczność oraz bezpieczeństwo w kontakcie z warzywami i owocami.

JAK WYBRAĆ WYCISKARKĘ WOLNOOBROTOWĄ? POSTAW NA JAKOŚĆ!

Przeglądając oferty wyciskarek wolnoobrotowych na pewno znajdziesz modele w bardzo rozbieżnych cenach. Marketowe sprzęty za kilkaset złotych mogą kusić niskim kosztem, ale prawdopodobnie nie posłużą Ci zbyt długo. Biorąc pod uwagę, że z wyciskarki możesz korzystać przez cały rok codziennie, długowieczność powinna być dla Ciebie jednym z priorytetów.

Jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową jeżeli wszystkie zachwalają swoją niezawodność i jakość wykonania? Zweryfikuj to po prostu sprawdzając okres gwarancji. Najlepsze maszyny na rynku zaoferują Ci długoletni okres ochrony. W przypadku wyciskarek Kuvings jest to aż 10 lat – zarówno na silnik jak i części wyciskające, o których pisaliśmy wcześniej.

JAKA WYCISKARKA DO SOKÓW CIESZY SIĘ POPULARNOŚCIĄ?

Na papierze każda wyciskarka będzie się prezentowała idealnie. Piękne opisy pisane przez specjalistów od marketingu skupią się na pozytywnych cechach pomijając te problematyczne. By faktycznie być pewnym dobrego wyboru najlepiej po prostu zasięgnąć rady kogoś, kto ma już sprzęt, na którym nam zależy. Spytaj znajomych i rodzinę – jest duża szansa, że ktoś już ma wyciskarkę wolnoobrotową i podzieli się z Tobą swoimi wrażeniami.

Jeżeli szukasz dodatkowego potwierdzenia zajrzyj na najpopularniejsze portale jak np. Ceneo. W listopadzie 2020 roku powstał niezależny ranking, który zebrał wszystkie opinie użytkowników z Ceneo i na ich podstawie określił zwycięzców w szeregu kategorii. Najnowszy model wyciskarki Kuvings – Evo 820 PLus – ma w tym zakresie bardzo mocną pozycję. Ponad 1200 opinii i aż 95% idealnych ocen mówi samo za siebie.

JAKA WYCISKARKA DO SOKÓW SPEŁNI MOJE OCZEKIWANIA?

Nadal nie jesteś pewien jaką wyciskarkę wybrać? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, która ułatwi tę decyzję. Każda wyciskarka marki Kuvings kupiona w naszym sklepie jest objęta programem 30-dniowej satysfakcji gwarantowanej. Jeżeli maszyna nie spełni Twoich oczekiwań możesz ją do nas zwrócić bez skomplikowanych procedur i formularzy a my zwrócimy Ci pieniądze od razu po otrzymaniu wyciskarki.

SPRAWDŹ NASZE SZCZEGÓŁOWE PORÓWNANIE MODELI I UZYSKAJ SUPER RABAT

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel