Zabawy dla dziecka z elementami równowagi

2022-07-18
Zabawy dla dziecka z elementami równowagi

Dbanie o właściwy poziom aktywności fizycznej dziecka i stymulacja przedsionkowa, to niezwykle solidne fundamenty, wpływające na jego właściwy rozwój. Spacery? Plac zabaw? A może hulajnoga? Czy wiesz, w jaki sposób dziecko najefektywniej rozwija zmysł równowagi? Jak odpowiednio dobrać rodzaj aktywności do wieku i które z nich wpływają pozytywnie również na motorykę i kontrolę nad własnym ciałem? Koniecznie sprawdź!

Zmysł równowagi u dziecka — dlaczego warto go ćwiczyć od najmłodszych lat?

Umiejętność samodzielnego utrzymania równowagi rozwija się u dzieci stopniowo i jest uzależniona od ilości aktywności fizycznej, czyli właściwej praktyki. Za sprawą wspólnych zabaw, których celem jest rozwinięcie zmysłu równowagi, wpływamy pozytywnie również na koordynację nerwowo-ruchową i pomagamy zwiększyć poziom kontroli dziecka nad jego własnym ciałem.

Ćwiczenia rozwijające zmysł równowagi to doskonałe treningi ogólnorozwojowe, które wpływają także na zwiększenie koncentracji, zdolności logicznego myślenia, opanowania wewnętrznego, a w przypadku większych wyzwań również na pełny udział świadomości. Zabawy na równowagę warto urozmaicać i zwiększać ich poziom trudności, tak aby za każdym razem stanowiły dla dziecka nieco większe wyzwanie. Warto zdecydować się na takie akcesoria ogrodowe jak m.in. trampolina, czy mały tor przeszkód.

Regularna aktywność fizyczna, rozwijająca zmysł równowagi wpływa pozytywnie także na kondycję dziecka, jego zdrowie, szybkość przewodzenia bodźców nerwowych, a nawet pomaga w wyregulowaniu emocji. Dzieci uczą się głównie poprzez ruch i zabawę dlatego ćwiczenia na równowagę najlepiej przeprowadzać na świeżym powietrzu i w pozytywnej atmosferze, sprzyjającej dobremu samopoczuciu pociechy.

Jak jazda na hulajnodze uczy równowagi?

Podstawową zasadą właściwego rozwoju dziecka jest pozostawienie mu swobody, umożliwiającej samodzielną eksplorację świata. Wspinaczka po drzewach, utrzymywanie równowagi na powalonych pniach, czy wspólna zabawa z rówieśnikami na placu zabaw to doskonała okazja do zwiększenia motoryki i rozwinięcia zmysłu równowagi. Dziś jedną z najpopularniejszych form zapewnienia dziecku odpowiedniej dawki aktywności fizycznej jest jednak jazda na hulajnodze.

Hulajnoga dla dziecka to nie tylko stosunkowo bezpieczne, ale również bardzo efektywne narzędzie do rozwijania zmysłu równowagi. Dzięki niemu pociecha uczy się utrzymania pionowej postawy bez względu na nierówności terenu, szybkiego reagowania na bodźce i podejmowania decyzji. Co więcej, dzieci, które od najmłodszych lat jeździły na hulajnodze, o wiele lepiej przyswajają naukę jazdy na rowerze, czy wykonywane w szkole ćwiczenia na równoważni.

Hulajnoga Scoot and Ride 2w1 Highwaykick1 Rose

Hulajnoga dla dziecka to świetna sposobność do opanowania zwalniania, czy hamowania oraz wykonywania innych manewrów, które wymagają od niego przemyślanego i skoordynowanego działania. Poprawia także kondycję organizmu, a nawet wzmacnia mięśni nóg, brzucha i pleców. To również doskonały pretekst do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Przygotowując wcześniej smaczne i zdrowe babyfood można wybrać się z pociechą na wycieczkę, której elementem kulminacyjnym będzie wspólny piknik na łonie natury.

Jaką hulajnogę wybrać dla małego dziecka?

Hulajnoga dla dziecka najczęściej wyposażona jest w dwa lub trzy kółeczka. Wersje trójkołowe szczególnie polecane są dla małych dzieci, ponieważ zapewniają większą stabilność, a więc i bezpieczeństwo podczas jazdy. Na takich hulajnogach dziecko może uczyć się balansowania ciałem, skręcania, a także może rozwijać swoją koordynację ruchową.

Trójkołowe hulajnogi dla dzieci możemy podzielić na dwie kategorie:

  • modele posiadające dwa kółeczka z przodu,
  • modele wyposażone w dwa kółeczka znajdujące się w części tylnej.

Lepszym wyborem z całą pewnością okaże się zakup modeli posiadających dwa kółka z przodu jak w przypadku hulajnogi Scoot and ride 2w1, o zwiększonej stabilności. Jeśli kółeczka znajdowałyby się z tyłu, nasza pociecha musiałaby nie tylko dbać o właściwą koordynację ruchową, ale także musiałaby uważać, aby na nie nie nadepnąć.

Z kolei hulajnogi dwukołowe polecane są najczęściej nieco starszym dzieciom, które opanowały już podstawowe manewry i chciałyby rozwijać nieco większe prędkości. Taki zakup warto również wzbogacić o kask i odpowiednie ochraniacze na kolana i łokcie.

Jazda na hulajnodze to jeden z najlepszych sposobów na naukę koordynacji ruchowej i poprawienie zmysłu równowagi u dziecka. Wprowadź w Waszą wspólną rutynę nieco rodzinnej zabawy na świeżym powietrzu i zadbaj o właściwy rozwój swojej pociechy!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel