Woda alkaiczna a sport – jak przyspieszyć regenerację i polepszyć wyniki w sporcie?

2021-09-03

O tym, że należy pić minimum 8 szklanek (czyli około dwóch litrów) wody dziennie, wie praktycznie każdy. Ale czy wiesz, że aby odpowiednio nawadniać swój organizm, nie należy pić dużych ilości na raz, a częściej, w miarę równych odstępach czasu?

Jeszcze mniej osób wie o tym, że na nasze nawodnienie i ogólny stan psychofizyczny ma także odpowiednie pH wody – najlepiej jak najbardziej zbliżone odczynowi zasadowemu (powyżej 8,5) – oraz ujemnym ORP, który jest niejako wskaźnikiem jakości wody.

Sportowcy potrzebują więcej

Intensywny trening powoduje, że z naszego ciała „ucieka” nie tylko sam płyn, ale i sole mineralne. A obniżenie nawodnienia organizmu już o 2% powoduje pogorszenie wyników w sporcie.

I tutaj szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na ilość pitej wody, ale też na jej jakość.

Bardzo ważne jest, by była to woda zjonizowana, czyli o podwyższonym pH i obniżonym ORP. Powoduje to naturalne zmniejszenie cząsteczek wody, dzięki czemu jest ona lepiej wchłaniana przez organizm, a w efekcie – lepsze nawodnienie.

Odpowiednio zjonizowana woda pozwala też na lepsze wchłanianie minerałów, w tym tych ważnych dla sportowców: magnezu, wapnia, cynku i potasu.

Lepiej wchłaniaj te minerały

Magnez bierze udział w rozpadzie ATP, co jest prawdziwą bombą energetyczną podczas wysiłku.

Wapń przede wszystkim chroni nasze kości, zmniejszając ryzyko złamań. Mało kto wie jednak, że wpływa pozytywnie również na pracę serca i krzepliwość krwi.

Cynk bierze udział w procesie syntezy insuliny. Ma też wpływ na hormony tarczycy i wzrostu, co wpływa też na sam wygląd sylwetki.

Potas podczas treningu dostarcza energii, a tuż po nim – przyspiesza regenerację i dba o równowagę kwasowo-zasadową, co ma zbawienny wpływ na szybkie pozbycie się zakwasów.

A jeśli o zakwasach mowa…

 

Koniec z zakwasami

Znane wszystkim zakwasy to proces, który zachodzi w naszych mięśniach po intensywnym treningu lub już w jego trakcie, polegający na zwiększeniu kwasu mlekowego w organizmie i zmniejszeniu pH krwi na kwaśne, co objawia się (tutaj uwaga!) bólem mięśni lub ich sztywnością maksymalnie do dwóch godzin po treningach – ale nie kolejnego dnia! Jeśli ból pojawia się nazajutrz po treningu, są to natomiast mikrourazy Twoich mięśni i związane są z brakiem odpowiedniego przygotowania i regeneracji po treningu, a być może także dodatkowo brakiem pewnych minerałów.

Jak sobie z nimi radzić? Solidna rozgrzewka i dobrze dobrany plan treningowy to podstawa, ale nie wszystko. Pomóc może… woda. Odpowiednie nawodnienie organizmu wspomaga szybką regenerację mięśni, stąd tak ważne jest regularne picie wody przed, w trakcie i tuż po treningu. Bardzo istotną rzeczą jest też jakość wody, którą pijemy – dobrze, by jej pH było jak najbardziej zbliżone odczynowi zasadowemu (powyżej 8), a nie kwaśnemu, co dodatkowo neutralizuje działanie kwasów i lepiej nawadnia sam organizm. A jak?

Lepsze nawodnienie

Badania kliniczne wykazały, że woda jonizowana szybciej przenika przez ściany komórek i w większej ilości niż w przypadku zwykłej wody. Dzięki temu tlen jest transportowany do komórek znacznie szybciej, co wpływa na większe nawodnienie naszego organizmu i jednocześnie jego szybszą regenerację.

Przeciwutleniacze na ratunek

Jedną z funkcji wody w organizmie człowieka jest też pozbywanie się odpadów pracy komórek i wszelkich zanieczyszczeń. A dzięki temu, że woda jonizowana nawadnia szybciej, to szybciej też te zbędne „elementy” są z naszego organizmu usuwane.

Ale to, co jest charakterystyczne dla wody jonizowanej, to też jej działanie przeciwutleniające i związane z tym usuwanie wolnych rodników, powodujących stres oksydacyjny. A przeciwutleniacze są dla sportowca bardzo ważne – nie tylko pomagają z przemęczeniem fizycznym, psychicznym, lecz także wspomagają system immunologiczny i zapewniają większą witalność.

Woda alkaiczna - gdzie dostać?

Woda alkaiczna to najczystsza, najzdrowsza wersja wody. Jej butelkowane wersje znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością, supermarketach, stacjonarnie i online. Jeśli jednak nie chcesz płacić kilku złotych za litr, polecamy Ci podręczną butelkę z filtrem i-Water, która oprócz jonizacji wody, uzupełnia ją też w odpowiednie składniki mineralne. A przy okazji pozwala sporo zaoszczędzić – jeden filtr starcza nawet na rok, dzięki czemu 1 litr wody kosztuje zaledwie 8 groszy.

Aktualnie trwa letnia promocja– dodatkowy filtr dostajesz gratis!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel