Witaminy, których najbardziej potrzebuje Twój organizm latem

2022-06-17
Witaminy, których najbardziej potrzebuje Twój organizm latem

Sezonowe alergie, sucha skóra, oparzenia słoneczne i zła ochrona przed promieniowaniem UV to zaledwie początek długiej listy bolączek, z którymi nasz organizm musi sobie radzić latem. Czy wiesz, jak skutecznie zadbać o swoją ochronę również w upalne dni? Po jakie produkty sięgać i jakie witaminy suplementować, by cieszyć się doskonałym zdrowiem bez względu na temperatury? Poznaj najważniejsze informacje, które pozwolą Ci zadbać o siebie tego lata!

Witaminy, których często brakuje w naszym organizmie w czasie letnich upałów

Warto wiedzieć, że podstawowe kryteria podziału witamin, wynikają ze sposobu ich rozpuszczalności w organizmie. Wyróżniamy:

 • witaminy rozpuszczalne w wodzie — do tej grupy zaliczamy zdecydowaną większość witamin. Wyróżniają się szybką przyswajalnością oraz brakiem możliwości ich magazynowania. Oznacza to, że każda nadwyżka jest wydalana, np. poprzez wypacanie witamin z organizmu. Aby zadbać o ich właściwą ilość, niezbędna może okazać się suplementacja witamin z tej grupy.
 • Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach — do tej grupy zaliczamy jedynie cztery rodzaje witamin — A, E, D oraz K. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to takie, które wchłaniane są do naszego organizmu przez cząsteczki tłuszczu. W przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie ta grupa jest magazynowana w naszym organizmie, dlatego szczególnie należy uważać na to, aby ich nie przedawkować. Toksyczność witamin polega na ich zbyt dużym stężeniu, które może prowadzić do pogorszenia naszego samopoczucia, a nawet zdrowia.

Latem narażeni jesteśmy szczególnie na niedobór witaminy C oraz witaminy E, które w naszym organizmie pełnią funkcję przeciwutleniaczy. To właśnie one odpowiedzialne są za skuteczną ochronę naszej skóry, a nawet włosów przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Co więcej, mogą przyczynić się również do złagodzenia objawów alergii, a także obniżają poziom histaminy we krwi, wzmacniając system immunologiczny.

Niezwykle istotna rola witaminy C na lato, to również jej zdolność do obniżania temperatury ciała. Wzbogacając swoją kuchnię o takie urządzenia jak np. wyciskarka Kuvings, możemy w szybki i niezwykle łatwy sposób wyczarować orzeźwiający sok owocowo-warzywny, który nie tylko zadba o ogólną poprawę naszego zdrowia, ale także przyczyni się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru cieplnego.

W okresie wakacyjnym warto również zadbać o odpowiedni poziom witaminy A. Poprzez biosyntezę melaniny i produkcję włókien kolagenowych w ogromnym stopniu przyczynia się do zachowania zdrowej, promiennej i napiętej skóry. Bogatym źródłem witaminy A są np. tłuste ryby, jajka, sery, a także naturalne oleje, jak np. olej z pestek lnu. W tym przypadku doskonałym uzupełnieniem sprzętu kuchennego okaże się prasa do oleju Yoda - tłoczenie na zimno.

Witaminę A można również dostarczyć organizmowi w postaci beta-karotenu. Działa on jak naturalne zabezpieczenie przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV, a także jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Skutecznie zwalcza wolne rodniki, a więc przeciwdziała szkodliwym skutkom, jakie niesie za sobą kąpiel słoneczna. Warto jednak pamiętać, że żadna witamina nie jest w stanie ochronić nas przed poparzeniami słonecznymi skuteczniej niż krem z odpowiednim filtrem.

Jakie witaminy warto suplementować?

Oczywiście najlepszym źródłem witamin, jest zdrowa, właściwie zbilansowana dieta. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wciąż borykamy się z ich niedoborami, niezbędna okaże się suplementacja witamin. Latem warto sięgnąć po preparaty bogate w:

 • antyoksydanty — szkodliwe oddziaływanie promieniowania UV prowadzi do wzmożonej produkcji wolnych rodników, odpowiedzialnych za utratę jędrności skóry, jej przedwczesnego starzenia się, a także do powstawania przebarwień. Aby skutecznie radzić sobie z wolnymi rodnikami, warto sięgnąć po suplementy z:
  - witaminą C,
  - witaminą A,
  - witaminą E.

 • beta-karoten - odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, a także za piękny i promienny wygląd cery. Suplementacja witaminy A wpływa korzystanie na zewnętrzną barierę naszej skóry, chroniąc ją przed szkodliwy oddziaływanie zarówno niekorzystnych warunków pogodowych, jak i zanieczyszczeń.

Koktajle witaminowe - 3 proste przepisy

Szukasz szybkiego i łatwego sposobu na zadbanie o odpowiedni poziom witamin? Niezastąpione okażą się blendery kielichowe, dzięki którym będziesz w stanie wyczarować zdrowy, orzeźwiający i wartościowych koktajl w zaledwie kilka chwil! Poznaj nasze TOP 3 pozycje na sezon letni.

 • Orzeźwiający koktajl z pomarańczy
  - 1-2 szklanki szpinaku,
  - 1 pomarańcza,
  - 1-2 gruszki, lub brzoskwinie,
  - sok 1 cytryny
  - 1 szklanka wody lub mleka roślinnego
  - 1-2 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego lub nasion chia.
 • Energetyczny koktajl z awokado
  - 1-2 szklanki szpinaku,
  - 1 awokado,
  - 1-2 gruszki, brzoskwinie lub jabłka,
  - sok z 1 cytryny,
  - 1 szklanka wody lub mleka roślinnego,
  - 1-2 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego lub płatków owsianych.
 • Sycący koktajl z banana
  - 1-2 szklanki szpinaku,
  - 1 banan,
  - 1 szklanka mango lub ananasa,
  - sok z 1 cytryny,
  - 1 szklanka wody lub mleka roślinnego,
  - 1-2 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego lub nasion chia.

A jaki jest Twój ulubiony koktajl witaminowy na lato? Nie bój się eksperymentować - zadbaj o właściwy poziom witaminy C, E i A podczas upałów oraz długiej ekspozycji na słońce!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel