Sok z agrestu na zimę - jak go przygotować?

2022-11-24
Sok z agrestu na zimę - jak go przygotować?

Zielone, małe kulki, słodko-kwaśne w smaku, rosnące w ogródku za domem - agrest. Owoc często niedoceniany, a jakże cenny w kontekście naszego zdrowia, urody, ale i kuchni. Dziś opowiemy Ci, dlaczego warto pić sok z agrestu i jak można zrobić go w wyciskarce wolnoobrotowej lub przy pomocy zaledwie jednego słoika warunkach domowych. Takie skarby w domowej spiżarni na zimę, to nieoceniona pomoc w walce z chorobą czy podczas codziennego gotowania w mroźne dni.

Zastosowanie agrestu - sok z agrestu na zimę i nie tylko!

Czerwiec to miesiąc, gdy agrest zaczyna dojrzewać, a my możemy w pełni korzystać z jego plonów. Jest to owoc bogaty w witaminy, przeciwutleniacze oraz składniki mineralne, których szczególnie brakuje nam zimą. Dlatego dobrym sposobem jest zamknięcie go w słoiku, w dowolnej formie, przy działaniu substancji konserwującej lub procesu pasteryzacji. W domowej kuchni często stosowany jest jako dodatek do słodkich ciast, w formie dżemów, nalewek lub innych przetworów, w kompozycji z czarną porzeczką, jabłkami, czy innymi owocami. Sok z agrestu na zimę to nie tylko lekarstwo na przeziębienie, ale i doskonały sposób na pyszną herbatę!

Jakie właściwości ma sok z agrestu?

Wszystkie odmiany agrestu i jego owoce są bogatym źródłem witaminy C, która głównie odpowiada za naszą odporność, jak i wspomaga procesy regeneracyjne. Jedząc agrest dostarczamy sobie także wiele witaminy B6, A i E. Co więcej, wzbogacamy swoją dietę w potas, który pomaga pracować naszemu sercu, a także w fosfor, wapń i magnez. Czerwona odmiana agrestu jest szczególnie bogata w luteinę, która korzystnie wpływa na nasz wzrok. Z kolei obecna w nim rutyna wzmacnia i uszczelnia nasze delikatne naczynia krwionośne. Zawarte w nim kwasy organiczne i pektyny poprawiają skutecznie niwelują zaparcia i wzdęcia, oraz - dla fit freaków - w pewnym stopniu, popędzają nasz metabolizm. Sok z agrestu działa moczopędnie i żółciopędnie, jak również łagodzi stany zapalne gardła i jamy ustnej. Dlatego szczególnie zimą doceniamy jego właściwości!

Wyciąg z owoców agrestu to cenny składnik kremów działających przeciwzmarszczkowo. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów wspomaga procesy regeneracyjne, przeciwdziała starzeniu się, oraz tworzeniu się komórek nowotworowych.

Kilka ciekawostek na temat agrestu

  1. Agrest jest owocem spokrewnionym z porzeczką i ma około 1500 odmian.
  2. Polska należy do światowej czołówki producentów agrestu.
  3. Według starożytnych przekonań wieszano gałązki agrestu w oknach i drzwiach. Wierzono, że odpędzi on wszelkie nieszczęścia i złe czary.
  4. W dawnych czasach stosowano go jako lek na malarię.
  5. Gooseberry to angielska nazwa tego owocu. Oznacza to gęsią jagodę i pochodzi stąd, iż wówczas gotowany agrest podawano z pieczona gęsią.
  6. Agrest jest także składnikiem odżywek do włosów.

Mimo tylu pozytywnych aspektów nie każdemu zaleca się spożywanie agrestu. Kto nie może jeść agrestu? Osoby borykające się ze wrzodami żołądka, zapaleniem jelit i okrężnicy, a także z niewydolnością nerek, powinny w szczególny sposób uważać na konsumpcję agrestu, pod każdą postacią. Nie wyklucza się całkowitej rezygnacji, lecz wcześniej konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Dla wszystkich pozostałych agrest powinien być stałym składnikiem diety. Zobacz, jak zrobić sok z agrestu?

Przepis na sok agrestowy

Przygotowując się na okres zimowy, nie sposób zapomnieć o wypełnieniu spiżarki w pyszne, pełne witamin i smaku soki, czy kiszonki. Każdy potem z chęcią korzysta z gotowych, zawekowanych słoików, które wystarczy wyciągnąć z domowej spiżarki i są gotowe do użycia. Jednym z takich cennych skarbów, który zajmuje miejsce na półce, jest właśnie sok z agrestu z wyciskarki na zimę. Można zrobić go na wiele sposób, ponieważ jeżeli nie posiadasz wyciskarki, czy sokownika, wystarczy owoce agrestu umieścić w słoiku i zasypać je cukrem, jednak wyciskarka wolnoobrotowa daje więcej możliwości, przy korzystniejszym wykorzystaniu składników, możliwości mieszania ich dowolnie, czy zminimalizowania ilości cukru. Sprawdź sam nasz przepis na sok z agrestu z wyciskarki na zimę!

Składniki na domowy sok z agrestu:

  • świeże owoce agrestu
  • cukier

Na początku agrest należy dokładnie umyć i usunąć szypułki. Następnie lekko odsączamy na sicie. Owoce agrestu wrzucamy do wyciskarki wolnoobrotowej i wciskamy START. Otrzymany sok przelewamy do garnka. Na każdy litr soku przypada około 150 g cukru. Można się spotkać z sokami bez cukru, jednak jego dodatek zapewni Ci, że sok się nie zepsuje, stojąc zawekowany nawet przez rok w Twojej spiżarni. Gotowy sok razem z cukrem należy zagotować, często mieszając. Potem już tylko przelewamy do przygotowanych wcześniej słoików. Dla pewności, że sok z agrestu się nie zepsuje, poddajemy go krótkiej pasteryzacji. Słoiki przechowuj w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel