Jakie jabłka na sok są najlepsze?
Świeże jabłka, jako źródło błonnika, witamin i minerałów, są bardzo ważnym elementem zdrowej diety. Można z nich zrobić smaczne, odżywczo-orzeźwiające napoje. Jakie jabłka na sok są najlepsze do wyciskarki wolnoobrotowej?
Jabłka na świeży sok – które odmiany wybrać?
Czym wyróżniają się najlepsze jabłka na sok i jak je wybrać? Łączą one w sobie słodko-kwaśne nuty smakowe, są kruche, soczyste i mają jędrną, żółto-czerwoną lub zieloną skórkę. Owoc nie powinien być zmrożony, stłuczony, nadgniły ani wyschnięty. Przy zakupie jabłek warto zapytać o ich pochodzenie i wybrać wyłącznie gatunki uprawiane bez pestycydów i substancji biobójczych przez sprawdzonych, lokalnych sadowników.
Na świecie istnieje ponad 10 tysięcy odmian jabłoni, które dają owoce o zróżnicowanym smaku, zapachu, strukturze i zastosowaniu. Jakie jabłka na sok są najlepsze? Do wyrobu domowego soku świetnie nadają się gatunki polskie i zagraniczne, takie jak:
- szampion,
- gala,
- cortland,
- golden delicious,
- idared,
- jonagold,
- ligol,
- lobo,
- reneta,
- rubin,
- papierówka,
- macintosh.
Aromatyczne, lekko kwaskowate soki można również wykorzystać sezonowe gatunki: antonówki lub papierówki, sprzedawane na bazarach i u rolników. Zimą, gdy w diecie brakuje świeżych owoców i witaminy C, warto sięgnąć po gatunki: alwa, golden delicious oraz idared.
Jakie jabłka wybrać do wyciskarki? Popularne odmiany
Jak wydobyć z jabłek esencję smaku oraz pełnię walorów odżywczych? Alternatywą dla zwykłej sokowirówki jest wyciskarka do soków wolnoobrotowa, która nie utlenia płynów, zachowując ich trwałość i wysoką jakość. Do obróbki najlepiej wybrać owoce o kruchej strukturze – jabłka typu: szampion, cortland, idared lub ligol. Są to gatunki soczyste, bardzo smaczne, pełne błonnika, pektyn, witamin (B, C, E, K) i składników mineralnych: żelaza, potasu, sodu.
Jakie jabłka na sok są odpowiednie do wyciskarki wolnoobrotowej? To urządzenie świetnie radzi sobie z każdą odmianą. Warto jednak pamiętać o tym, że owoce powinny być świeże i twarde. Zbyt miękki lub suchy miąższ sprawia bowiem, że soku jest niewiele lub staje się on bardzo mętny. Nadmiar zbitego miąższu miękkich jabłek szybko zapycha wówczas sito urządzenia, co wymaga częstszych przerw i czyszczenia wyciskarki.
Sok jabłkowy z wyciskarki – jak go zrobić?
Przygotowanie soku jabłkowego nie jest czasochłonne, a cały proces trwa kilka minut. Jak wycisnąć sok z jabłek za pomocą wyciskarki? Na porcję soku wystarczy 4-5 średniej wielkości jabłek. Owoce należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem niewielkiej ilości sody oczyszczonej, która świetnie usuwa ze skórki zanieczyszczenia i resztki pestycydów. Kąpiel sodową można wydłużyć do kilkunastu minut, by mieć pewność, że szkodliwe związki zostaną całkowicie zneutralizowane.
Z oczyszczonych jabłek trzeba usunąć twarde ogonki, listki (jeśli są) i pokroić owoc na kilka mniejszych kawałków. Gniazda nasienne warto pozostawić, ponieważ zawierają duże ilości błonnika pokarmowego. Na czym polega wyciskanie soku z jabłek w wyciskarce? Po uruchomieniu urządzenia wystarczy wrzucać owoce partiami i docisnąć je popychaczem. Sok jest gotowy po 3-5 minutach, można do niego dodać plasterek cytryny, limonki lub szczyptę cynamonu do smaku.
Jabłka do produkcji soków na zimę: które najlepsze?
Świeży sok z jabłek z wyciskarki można spożyć od razu, na śniadanie bądź lunch albo zrobić zapasy na zimę. Jakie gatunki jabłek nadają się do przetworzenia? Najlepiej sięgać po odmiany słodkie, które nie będą wymagały dosładzania cukrem przed butelkowaniem i pasteryzacją. Sok pasteryzowany warto więc robić z takich gatunków jabłek jak: malinówka, gala, ligol i golden delicious.
Do wyrobu soków na zimę można również zastosować jabłka kwaskowate, typu: delikates, gloster lub granny smith. Są to gatunki bardzo smaczne i soczyste, lecz uzyskany z nich sok szybko się zepsuje bez dodatku cukru, mimo pasteryzacji i dokładnego wyparzania butelek. Wspomniane odmiany jabłek sprawdzają się więc lepiej do produkcji soków świeżych i butelkowanych, z krótkim terminem ważności.
Jabłka na sok – ze skórką czy bez?
Osoby, które po raz pierwszy przygotowują samodzielnie sok jabłkowy, mają wątpliwości, jakie jabłka na sok wybrać i co zrobić z ich skórką? Warto wiedzieć, że skórka jabłka jest skarbnicą:
- błonnika pokarmowego (to naturalny regulator metabolizmu, odpowiada za sprawne przesuwanie się treści pokarmowych, uczestniczy w procesie samooczyszczenia organizmu),
- witamin C i E, poprawiających odporność i kondycję skóry,
- flawonoidów, naturalnych przeciwutleniaczy, hamujących działanie toksyn i poprawiających dynamikę pracy wszystkich organów.
- polifenoli – związków o działaniu antybakteryjnym, wzmacniających serce, wątrobę i mózg.
Czy owoce obierać, czy nie? Zdecydowanie najlepszy produkt powstaje z całych jabłek, wyciskanych razem ze skórką i gniazdami nasiennymi. Urządzenie, jakim jest wolnoobrotowa wyciskarka do jabłek, bez trudu radzi sobie nawet z bardzo twardą skórką owoców i wydobywa z niej wszystkie najcenniejsze składniki.