Jak zrobić zdrowy sok z winogron?
Coraz większym powodzeniem cieszy się sok z winogron. Przygotowuje się go zazwyczaj wczesną jesienią, kiedy na krzakach już dojrzeją smakowite owoce. Ich przetwarzanie jest niezwykle ważne – stąd też moda na różnego rodzaju napoje, wino czy dżemy. Dzięki temu w słoikach i butelkach można zachować nie tylko bogactwo smaku, ale również cennych wartości odżywczych. Poza tym sok z winogron z wyciskarki wolnoobrotowej przygotowuje się bardzo szybko. Będzie idealny na zimę, w czasie infekcji i w przeciwieństwie do wina można go podawać też dzieciom.
Wiele osób przygotowuje sok winogronowy w sokowniku. Wówczas nie ma konieczności przecierania owoców. Oczywiście różnego rodzaju nowoczesne urządzenia też wspomagają pracę i okazuje się, że zdrowy i pyszny napój to kwestia tak naprawdę kilku chwil. W wielu domach niezastąpiona jest na przykład wyciskarka Kuvings. Winogrona to owoce, które towarzyszą od wieków człowiekowi. Są uprawiane w różnych regionach świata, a w zależności od gatunku oraz warunków atmosferycznych uzyskuje się owoce o rozmaitych kolorach i smakach. Winorośl jest doceniana również za walory zdrowotne do tego stopnia, że funkcjonuje termin określający leczenie winogronami. W ampeloterapii wykorzystuje się owoce, sok i wino.
Sok winogronowy swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim zawartości cennych witamin oraz składników odżywczych. Znaleźć w nim można witaminę C, A, witaminy z grupy B, potas, magnez, żelazo, wapń i fosfor, a także jod. Winogrona są również skarbnicą przeciwutleniaczy, które pozwalają zachować młodość. Sok ma działanie przeciwzapalne, chroni układ sercowo-naczyniowy oraz pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Lista dobroczynnych właściwości jest bardzo długa, więc nic dziwnego, że wiele osób sprawdza, jak zrobić sok z winogron i decyduje się na to, by we własnej kuchni zamknąć owoce w słoikach, butelkach – w formie, która powoli po nie sięgnąć zawsze wtedy, gdy ma się ochotę na coś dobrego.
Sok winogronowy - przepis
Najlepszy sok wychodzi z ciemno fioletowych winogron. Świetnie sprawdzają się soczyste odmiany: Cabernet, Lydia, Bianca, Sieger, Isabella, Armalag, Illichivsk Early, Johanniter, Dove. Zawierają one bardzo dużo flawonoidów, które mają działanie przeciwnowotworowe i chronią komórki przed starzeniem się. Przepis na klasyczny sok jest prosty. I choć najlepiej jest sięgać po owoce, to picie świeżego soku z wyciskarki będzie miało działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwwirusowe. I dlatego warto wprowadzić go do diety. Poza tym przygotowanie soku w wyciskarce wolnoobrotowej jest niezwykle proste.
Przygotuj:
- kilogram winogron
Z takiej porcji otrzymasz około 0,8 litra soku. Kiście wypłucz pod bieżącą wodą, oderwij grona, wrzuć do wlotu wyciskarki i uruchom urządzenie. Pozostaje tylko czekać, aż skończy ono pracować, a ty będziesz mógł się cieszyć pysznym i zdrowym sokiem, który warto wypić od razu.
Jak zrobić sok z winogron na zimę?
Sok winogronowy na zimę to dodatek do diety, który będzie nie tylko smaczny – wszak jest wspomnieniem intensywnie pachnącego lata, ale również dostarczy ci cennych składników. Przede wszystkim w sezonie zimowym będzie zwiększać tak ważną odporność. Świetnie odkwasza organizm i oczyszcza go z toksyn, a także obniża poziom złego cholesterolu. Panie doceniają również, że fantastycznie wpływa na wygląd i kondycję włosów, skóry oraz paznokci. Dlatego właśnie warto go w spiżarni na zimę mieć.
Szybko można przygotować sok z winogron z wyciskarki wolnoobrotowej.
Przygotuj:
- Winogrona
Owoce należy umyć. Trzeba oczywiście pozbyć się wszelkich łodyg i szypułek. Następnie wkłada się je do wyciskarki oraz wyciska się sok. Przelewa się go do garnka, gotuje się 10 minut na wolnym ogniu, a potem napełnia się wyparzone słoiki lub butelki. Po zakręceniu należy je poddać pasteryzacji.
Jak widać, zrobienie soku z winogron domowymi metodami nie jest trudne, choć czasem będzie wymagać nieco czasu i uważności. Świeży, cierpki, słodko-kwaśny smak z pewnością te starania wynagrodzi. Warto zwrócić uwagę, że można przyrządzić sok bez cukru, można dodać do niego jabłek, co będzie zarówno zmieniać smak, ale również doda cennych wartości odżywczych. Owoce przygotowuje się na dwa sposoby o ręcznie lub mechanicznie – tu sprawdzi się wyciskarka Kuvings, sokowirówka, prasa śrubowa, blender, maszynka do mielenia mięsa. Do filtrowania można użyć gazy, sita lub nylonowej pończochy. Warto wybrać taką metodę, która pozwoli uzyskać jak najwięcej cennego soku. Im bardziej suchy będzie miąższ, tym efektywniejsza nasza praca i oczywiście bardziej smakowity oraz cenny efekt.