Jak zrobić sok z czerwonej porzeczki i dlaczego warto go pić?
Wiele osób docenia czerwoną porzeczkę za wyjątkowy smak oraz oczywiście szereg właściwości prozdrowotnych. To jeden z tych owoców, które kojarzą się z pięknym polskim latem, odpoczynkiem na działce i wyjątkowymi przetworami. Oczywiście porzeczka jest najlepsza prosto z krzaczka, do deserów czy innych smakołyków. Bez problemu można oczywiście zatrzymać smak lata na cały rok i sięgać po soki, dżemy, nalewki czy wino tak często jak tylko ma się ochotę. W ten sposób można uzupełnić dietę o cenne składniki, a także podkreślić aromat różnorodnych dań. Zobacz, jak zrobić sok z czerwonej porzeczki.
Jak zrobić sok z czerwonej porzeczki z pomocą wyciskarki?
Wiele osób zastanawia się, jak się robi sok z czerwonej porzeczki. I choć metody są rozmaite to najlepsza i najprostsza będzie ta, która wykorzystuje nowoczesny sprzęt taki jak wyciskarka Kuvings. Aby przygotować sok, wystarczy:
- umyć czerwone porzeczki – nie trzeba usuwać szypułek,
- wycisnąć sok przy użyciu wyciskarki,
- można dodać inne owoce czy przyprawy, by nadać oryginalny smak czy wzmocnić właściwości.
I to wszystko. Sok można przelać do butelek, a po pasteryzacji będzie można go dłużej przechowywać. To świetna baza także do dżemów czy musów. Poza tym moszcz, który zostanie w wyciskarce, stanie się bazą do produkcji wina lub nalewek.
Wyciskarka Kuvings przede wszystkim pozwala zachować wszystkie właściwości prozdrowotne i smakowe. Poza tym dylematy, jak wycisnąć sok z czerwonej porzeczki, stają się zdecydowanie mniejsze – cała procedura jest prosta, szybka i nie wymaga uciążliwego sprzątania.
Dlaczego warto pić sok z czerwonej porzeczki?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić sok z porzeczki czerwonej i czy w ogóle zabierać się za przygotowywanie przetworów przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej, pomyśl, jak wiele radości sprawią ci smaki lata, gdy aura nie będzie już tak sprzyjająca, królować będzie szarość, a sezon grypowy będzie w pełni. Sok z owoców staje się więc ważnym uzupełnieniem codziennej diety i daje szereg kulinarnych możliwości. Czerwona porzeczka ma charakterystyczny kwaśny smak i rewelacyjnie łączy się z innymi nieco słodszymi owocami takimi jak banan czy gruszka. Warto docenić porzeczkę również za szereg prozdrowotnych korzyści.
Czerwona porzeczka jest niskokaloryczna i może być więc elementem diety odchudzającej. Poza tym wartą ją docenić za wysoką zawartość błonnika, który pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i reguluję pracę jelit oraz przemianę materii. Specjaliści wskazują również, że niewielkie owoce pomagają zmniejszyć poziom złego cholesterolu, obniżają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu II, a także nowotworów (w tym raka jelita grubego). Czerwona porzeczka jest też skarbnicą witaminy C. Wzmacnia odporność i jest szczególnie zalecana w sezonie jesienno-zimowym, kiedy o infekcje zdecydowanie łatwiej. Tym bardziej wtedy warto pod ręką mieć sok czy inne przetwory z czerwonej porzeczki i włączyć je do codziennej diety. Witamina C ma także właściwości przeciwutleniające. Chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, co opóźnia procesy starzenia się, a także pozwala chronić serce, układ nerwowy i zapewnia prawidłowe działanie organizmu. Witamina C jest także niezbędna do syntezy kolagenu i szczególnie Twoja skóra podziękuje Ci za codzienną dawkę soku z czerwonej porzeczki.
Weganie i wegetarianie oraz osoby narażone na niedobory żelaza powinny wprowadzić do diety sok z czerwonej porzeczki. Witamina C zwiększa biodostępność żelaza niehemowego, które pochodzi z pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i nasion roślin strączkowych. Tym samym jadłospis jest nie tylko urozmaicony, ale również odpowiada na potrzeby organizmu.
Coraz więcej osób szuka informacji, jak zrobić sok z czerwonych porzeczek przy użyciu wyciskarki. Warto pamiętać o tym, że ten sposób pozwala ograniczyć ilość cukru w diecie oraz zachowuje szereg cennych właściwości owoców, które traci się na przykład przy gotowaniu. Sok z czerwonej porzeczki powinno się wypić od razu po przygotowaniu, bo wówczas stężenie witaminy C jest największe. Ci, którzy chcą przechować przetwory na zimę, muszą je oczywiście poddać procesowi pasteryzacji.
Czerwona porzeczka poza dużą zawartością witaminy C jest skarbnicą polifenoli. Te związki mają silne działanie antyoksydacyjne, więc szczególnie współczesnym ludziom narażonym na stres, niewłaściwą dietę czy też zanieczyszczenie powietrza są po prostu niezbędne. Sok z czerwonej porzeczki staje się więc odpowiedzią natury na to, z czym obecnie się borykamy, a nowoczesne urządzenia pozwalają wydobyć z owoców to, co najcenniejsze i najsmaczniejsze oraz przechować w słoikach czy butelkach, by wracać do nich szczególnie wtedy, gdy brakuje pachnących i rozgrzanych słońcem owoce. Bez problemu można przygotować sok w domu, a także dopasować go do indywidualnych potrzeb. Nie zalecamy używania cukru, ale osoby, którym przeszkadza kwaśny smak, chętnie używają miodu, ksylitolu czy stewii. Poza tym czerwona porzeczka jest tak wdzięcznym owocem, że świetnie łączy się z jabłkami, miętą czy cytryną, a takie dodatki zwiększają też właściwości prozdrowotne.