Jak zrobić domowy izotonik? Przepisy na zdrowe i smaczne izotoniki

2022-08-01
Jak zrobić domowy izotonik? Przepisy na zdrowe i smaczne izotoniki

Napoje izotoniczne wspierają nawodnienie organizmu i dostarczają elektrolity. To świetny zamiennik klasycznej wody na upały lub na czas intensywnych treningów. Sprawdź nasze sprawdzone przepisy na izotonik!

Co to jest izotonik?

Napój izotoniczny to płyn, którego zadaniem jest nawodnić organizm oraz dostarczyć elektrolitów. Najczęściej składa się on z wody, witamin w niej rozpuszczalnych oraz glukozy. Izotoniki występują w różnych wersjach i wzbogacane są o różnego rodzaju składniki odżywcze i mineralne, dlatego też łatwo jest dopasować je do swoich potrzeb. Np. można znaleźć lub samodzielnie przygotować napoje tego typu zawierające wapń, fosfor, sód, potas czy magnez w różnych stężeniach. Np. jeśli chcesz poprawić pracę układu nerwowego, postaw na dużą zawartość magnezu, a jeżeli zależy Ci na szybszej absorpcji wody, istotny będzie sód. Wartość energetyczna izotoników, zależy od ich ostatecznego składu, jednak ze względu na to, że największą ich część stanowi woda, nie przekracza ona zwykle 10 kcal na 100 g.

Kto i kiedy powinien pić napój izotoniczny?

Napoje izotoniczne są polecane dla osób, które wykonują intensywne treningi fizyczne. Podczas ćwiczeń ważne jest, aby utrzymać wysokie stężenie cukru we krwi, co dodaje energii i sprawia, że organizm jest w stanie dać z siebie więcej. Ważne jest także stałe nawodnienie. Izotoniki sprawdzają się także właściwie dla każdego w czasie upałów. Gdy intensywnie się pocisz, elektrolity znikają z Twojego organizmu bardzo szybko, dlatego trzeba je często uzupełniać. Z napojami tego typu powinny uważać osoby, które mają problem z przyjmowaniem jakichkolwiek węglowodanów prostych. Jak często pić izotonik? Tak często, jak tego potrzebujesz. Oczywiście jak ze wszystkim, należy zachować umiar. Napoje tego typu nie powinny zastąpić w 100% wody, a być jedynie uzupełnieniem. Dlatego zawsze oprócz izotonika, warto mieć przy sobie butelkę filtrującą np. iWater.

Dla kogo izotonik ze sklepu?

Izotoniki możesz przygotować samodzielnie lub kupić gotowe. Jeśli chodzi o tę drugą opcję, to jest to dobre wsparcie, jeśli nie masz czasu lub odpowiedniego sprzętu. Gotowe napoje tego typu najbezpieczniej jest kupować w specjalistycznych sklepach dla sportowców lub w aptece. Musisz jednak wiedzieć, że często w gotowych izotonikach znajdują się dodatki, których organizm wcale nie potrzebuje do tego, aby odbyć świetny trening lub nawodnić się w upalny dzień. Mogą to być to np. barwniki i konserwanty, których używa się tylko po to, aby przedłużyć trwałość i uatrakcyjnić wygląd płynu. Jeśli więc chcesz kupić dobry napój izotoniczny, zadbaj o to, aby jego skład pozbawiony był wszystkich zbędnych dodatków.

Naturalny izotonik – alternatywa do sklepowego

Alternatywą dla gotowych napojów izotonicznych, są te, które możesz zrobić w domu z naturalnych składników. To świetna opcja nie tylko ze względu na fakt, że będziesz doskonale znać skład takiego płynu, ale także dlatego, że możesz go w 100% dopasować do swoich potrzeb. Izotonik powinien być także smaczny, więc warto wybierać takie produkty do jego stworzenia, które sprawią, że napój będzie odpowiadał Twoim preferencjom. Dzięki temu nie wrócisz do gotowych opcji pełnych barwników i konserwantów!

Domowy izotonik przepis - co powinien zawierać napój izotoniczny?

Zastanawiasz się, jak zrobić domowe elektrolity? Izotonik powinien w przewadze składać się z wody. Może być to niegazowana woda butelkowana lub kranówka, przepuszczona przez wysokiej jakości filtr nakranowy. Poza tym napój musi zawierać węglowodany proste, np. miód, cukier, syrop z agawy lub syrop klonowy, a także różnego rodzaju składniki mineralne i witaminy, które możesz znaleźć w różnych owocach i warzywach, np. cytrynie, burakach czy imbirze. Pamiętaj także, aby zawsze do domowego izotonika dodać odrobinę soli, ponieważ zawiera ona sód, który pomaga zapobiegać skurczom mięśni i poprawia ciśnienie krwi. Jaka sól do izotonika będzie najlepsza? Zwykle sprawdza się himalajska, ale jeśli takiej nie masz, możesz śmiało skorzystać z morskiej. Zastanawiasz się jeszcze ile soli do izotonika dodać, aby zachował swoje właściwości? Wystarczy szczypta, około ¼ łyżeczki. Dzięki temu dostarczysz organizmowi odpowiednią ilość sodu, a smak napoju nadal będzie dobry.

Jak zrobić izotonik w domu? Przepis bez dodatku cukru

Zanim przejdziesz do wybrania ulubionego napoju izotonicznego, warto przygotować sobie sprzęt. Z pewnością przyda Ci się wyciskarka Kuvings oraz blender kielichowy o dużej mocy. Przepisów na domowy izotonik jest bardzo dużo. Przygotowaliśmy dla Ciebie 4 opcje, spośród których z pewnością wybierzesz tą idealną dla siebie!

1. Uniwersalny izotonik bez cukru, który świetnie nadaje się zarówno na upalny dzień dla większości osób, jak i dla ludzi, którzy wykonują intensywne treningi. To klasyczny izotonik z cytryną, w którym cukier zastąpiono miodem. Aby go wykonać, potrzebujesz:

  • 0,5 l wody mineralnej
  • 0,5 cytryny
  • kilka listków mięty
  • 2 łyżki miodu
  • szczypta soli (ok. 1/4 łyżeczki)

2. Zdrowy izotonik bogaty w składniki mineralne to kolejna propozycja, która świetnie sprawdza się szczególnie dla osób wykonujących częste treningi lub takich, które cierpią na niedobory mikro i makroelementów. Do jego wykonania będą niezbędne:

  • 0,5 l wody mineralnej
  • burak
  • jabłko
  • łyżeczka miodu
  • szczypta soli

3. Domowe elektrolity na orzeźwienie – to propozycja najlepsza na upały. Gdy temperatura sięga powyżej 30 stopni Celsjusza, warto wspomagać organizm nie tylko wodą, ale także izotonikami, które pozwalają odbudować gospodarkę elektrolitową. Składniki:

  • 0,5 l wody mineralnej
  • 2 łyżki cukru
  • kilka plasterków imbiru
  • pół pomarańczy wyciśniętej przez squeezer do cytrusów
  • szczypta soli (ok. 1/4 łyżeczki)

4. Napój izotoniczny na trening – jeśli lubisz zabierać naturalne napoje na siłownię, jogging czy jakiekolwiek inne ćwiczenia, z pewnością spodoba Ci się ten owocowy izotonik. Cukier zastąpiono tutaj syropem klonowym, a smaku nadaje arbuz, który także ma wartości odżywcze! Poniżej lista składników:

  • 0,5 l wody mineralnej
  • 1/4 średniego arbuza
  • 2 łyżki syropu klonowego
  • szczypta soli (1/4 łyżeczki)
  • kilka kostek lodu

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jak zrobić swój własny napój, co zawiera izotonik, a także jaki smaczny izotonik wybrać dla siebie!

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel