Jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową?

2023-01-27
Jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową?

Wyciskarka wolnoobrotowa to urządzenie, które coraz częściej pojawia się w domach, a w wariantach przeznaczonych do gastronomii uzupełnia profesjonalny sprzęt w restauracjach czy kawiarniach. Tego rodzaju elementy dostępne są w wielu wariantach, mają również szereg zalet, ale przede wszystkim rewelacyjnie wpisują się w tryb życia współczesnych ludzi oraz stały się synonimem zdrowych nawyków, które są niezwykle ważnym aspektem nowoczesnych diet.

Części wyciskające wysokiej jakości

Jednym z kluczowych elementów stanowiącym o jakości wyciskarki jest wytrzymałość elementów wyciskających: ślimaka i sita. Wykonane z trwałych materiałów poradzą sobie nawet z najtwardszymi składnikami. Dobry ślimak pokroi owoce i warzywa bez ingerencji użytkownika, a także sprawi, że urządzenie nie będzie się zapychać. Jakościowe sito pozwoli z kolei uzyskać więcej soku ze składników oraz poprawi konsystencję napoju.

Wielkość wlotu

Dobra wyciskarka obrotowa pozwala na to, by codziennie cieszyć się własnoręcznie przygotowanym sokiem z ulubionych świeżych owoców czy warzyw. Wartości odżywcze zawarte są przede wszystkim w cennym miąższu. Same wyciskarki działają w ten sposób, że nie napowietrzają soków, a tym samym dłużej zachowują one świetny smak i nie wymagają spożycia od razu po przygotowaniu. Owoce i warzywa nie ulegają również podgrzewaniu, więc nie tracą wartości. Poza tym w urządzeniu można też homogenizować owoce w procesie robienia musu. Jak widać, można się długo zastanawiać, dlaczego jeszcze w domu nie masz dobrej wyciskarki wolnoobrotowej.

W wielu domach wyciskarka wolnoobrotowa to jeden z najważniejszych sprzętów i jest używany codziennie. Ważnym kryterium w związku z tym staje się wielkość otworu wlotowego. Od tego zależy, jak szybko sprzęt przetworzy składniki na pyszny sok. Im większy otwór, tym praca urządzenia będzie szybsza. Świetnym rozwiązaniem jest wyciskarka z szerokim (nawet 82 mm) wlotem na składniki. Z jednej strony takie rozwiązanie skraca czas przygotowania soku do minimum. Poza tym duży wlot w niektóry modelach pozwala wrzucać całe warzywa i owoce, bez konieczności krojenia ich na drobne kawałki! A to duża wygoda.

Poza tym powinny nas zainteresować takie parametry jak automatyczne odprowadzanie miąższu do specjalnego zbiornika analogicznie, jak ma to miejsce w sokowirówkach. Ważną funkcją jest regulacja gęstości soku czy blokada kapania.

Przy wyborze optymalnego urządzenia należy zwrócić uwagę na parametry. Choć ważny jest wygląd, kolor czy też wielkość, to jednak gdy zastanawiamy się, jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową, należy skoncentrować się na twardych argumentach. Należy również mieć na uwadze, że to urządzenie pozwala przygotować doskonały sok, ale ten proces jest czasochłonny i warto się uzbroić w cierpliwość, by potem cieszyć się najlepszym smakiem. Wyciskarka wolnoobrotowa pracuje dłużej, ale efekt wart jest tego oczekiwania.

Wyciskarka Kuvings

Łatwość czyszczenia

Elektryczne wyciskarki wolnoobrotowe można podzielić na jedno i dwuślimakowe. Poza tym wyróżnia się też urządzenia, w których ślimak jest ustawiony w pionie bądź w poziomie. Osobną kategorią są wyciskarki do cytrusów. Warto pamiętać, że każdy z tych elementów będzie mieć wpływ na sposób działania sprzętu. Jednoślimakowe wyciskarki można znaleźć w wariancie z ostrzami i bez nich. Choć ten pierwszy typ będzie działać szybciej, to jednak trzeba liczyć się z tym, że stracimy w procesie wiele cennych witamin i minerałów. Dużym powodzeniem cieszą się wyciskarki ze ślimakiem ustawionym w pionie. Są efektowne, wygodne w użytkowaniu i łatwe w czyszczeniu i niewątpliwie grawitacja również będzie wpływać na szybkość pracy. Do tego typu wyciskarki można też dokupić różnego rodzaju adaptery – na przykład do przygotowywania lodów, co docenią nie tylko dzieci.

Wyciskarka wolnoobrotowa musi być łatwa do wyczyszczenia. To bardzo ważna zaleta urządzenia, którego często się używa, a tym samym też myje. Dobry sprzęt powinien więc mieć poszerzony i otwarty wylot pulpy, ponieważ to ułatwia czyszczenie oraz niewątpliwie poprawia konsystencję soku. Poza tym wszystkie części wyciskarki bez problemu można doczyścić specjalnymi szczotkami, które znajdują się w wyposażeniu standardowym.

Czas gwarancji

Wyciskarki dwuślimakowe mają dwa wałki. To najchętniej wybierane urządzenia przez tych, którzy szukają najwyższej jakości. Są efektywne oraz pozwalają trzymać pełnowartościowe soki czy musy. Sam ślimak – poza efektywnością swojej pracy, musi być też zrobiony z bezpiecznych materiałów. Warto zwracać uwagę na takie oznaczenia jak na przykład BPA Free. W ofertach niektórych producentów można znaleźć też ślimaki z ceramiki.

Wyciskarki wolnoobrotowe renomowanych firm mają również dodatkowe końcówki do mielenia mięsa kawy, robienia makaronu, wyciskania oleju czy też wspomnianej już produkcji lodów, a to czyni z urządzenia sprzęt o wielu zastosowaniach. Można też znaleźć wyciskarki, które mają wymienne wałki ślimakowe, a gumowe nóżki sprawią, że całość pozostanie na swoim miejscu nawet przy intensywnej pracy. Oczywiście należy też sprawdzić, jak długą producent oferuje gwarancję, czy dostępny jest serwis, bo przecież z założenia wyciskarka wolnoobrotowa to będzie mocno eksploatowany sprzęt.

Opłaca się inwestować w sprzęt doskonałej jakości i o najlepszych parametrach. Dzięki temu można mieć pewność, że wyciskarka posłuży przez wiele lat. Pewnego rodzaju rekomendacją staje się też gwarancja producenta. Warto też zwracać uwagę na nagrody i wyróżnienia, jakie marka ma na koncie. Liderzy w branży potwierdzają najwyższą jakość dziesięcioletnią gwarancją.

pixel