Jak przygotować mleko modyfikowane dla dziecka?

2022-08-16
Jak przygotować mleko modyfikowane dla dziecka?

Przygotowanie mleka modyfikowanego dla dziecka nie jest trudne, ale warto znać kilka zasad, którymi dobrze jest się kierować. Jeśli chcesz się z nimi zaznajomić, przeczytaj nasz artykuł. Rozwieje on wszystkie Twoje wątpliwości!

Mleko modyfikowane - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Zastanawiasz się, jakie mleko dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Jeśli chodzi o mleko modyfikowane dla dziecka, to warto zwracać uwagę na to, aby było ono jak najbardziej zbliżone składem do mleka kobiecego. Podstawowe składniki, które powinno zawierać to:

  • białka,
  • odtłuszczone mleko w proszku,
  • oleje roślinne,
  • laktozę,
  • oligosacharydy (działające prebiotycznie),
  • cholinę,
  • wapń,
  • potas,
  • sód,
  • żelazo,
  • cynk,
  • witaminy: C, A, K i z grupy B.

Warto także wybierać mleka, które mają w sobie LC-PUFA. Są to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne w diecie malucha, aby funkcjonowanie układu nerwowego i widzenie były na odpowiednim poziomie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obecność prebiotyków i probiotyków. Oczywiście istnieją dzieci ze specjalnymi potrzebami, np. mające nietolerancję laktozy lub zbyt mało przybierające na wadze. Wtedy, po konsultacji z lekarzem, należy wybrać mleko specjalistyczne.

Jak przygotować wodę do mleka modyfikowanego?

Woda jest koniecznym elementem do przygotowania mleka modyfikowanego dla dziecka. Musisz jednak być przekonana, że ta, której używasz, jest zdatna do picia i bezpieczna dla małego brzucha. Jeśli nie masz pewności co do jakości swojej wody, możesz wyposażyć się w specjalne filtry do wody, które usuwają zanieczyszczenia lub wykorzystać niskozmineralizowaną, niegazowaną wodę butelkowaną. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że podstawa posiłku Twojego dziecka mu nie szkodzi.

Jak przygotować mleko modyfikowane dla noworodka?

Jak zrobić mleko modyfikowane dla dziecka, aby było w 100% zdrowe i bezpieczne? Przygotowywanie posiłku dla niemowlaka powinno być podyktowane tym, co producent napisał na opakowaniu. Pamiętaj, że zasady tam zawarte, muszą być przez Ciebie w 100% respektowane. Nigdy nie przygotowuj mleka „na oko”, a porcje podawaj dokładnie takie, jakie zaleca producent. Dlaczego? Jeśli jedzenie wyjdzie zbyt wodniste, Twój maluch nie otrzyma odpowiedniej ilości składników odżywczych i energetycznych. Jeżeli z kolei jedzenie okaże się za gęste, maluch będzie przejedzony i będzie miał problemy z trawieniem. Dodatkowo konieczne jest zachowanie higieny podczas przygotowywania posiłku. Umyj dokładnie ręce, wszystkie niezbędne elementy, a więc miarkę, butelkę i smoczek, wyparz lub wysterylizuj, a dopiero później rozpocznij proces przyrządzania mleka.

Temperatura mleka dla dziecka

Przy przygotowywaniu mleka dla dziecka, ważna jest także temperatura posiłku. Zanim zalejesz proszek, sprawdź, jaką temperaturę zaleca producent, gdyż np. zbyt zimna sprawi, że pokarm się nie rozpuści. Jak sprawdzić ile stopni ma woda? Najlepiej wyposażyć się w czajnik z termometrem lub po prostu wysterylizowany termometr do sprawdzania. Po zalaniu proszku wodą i zakręceniu butelki wystarczy energicznie wymieszać całość.

Urządzenia do przygotowywania mleka modyfikowanego

Musimy jeszcze wspomnieć o urządzeniach, które sprawiają, że przygotowanie posiłku dla dziecka jest bajecznie proste. Są to ekspresy do mleka modyfikowanego, które pozwalają przyrządzić posiłek w czasie od 30 sekund do 2 minut. To znaczna oszczędność czasu i mniejsze ryzyko, np. poparzenia malucha, gdyż takie urządzenia mają wbudowany termometr. Tego typu sprzęty znajdziesz na naszej stronie w kategorii babyfood.

Ekspres do mleka modyfikowanego dla dzieci Beaba Bib'expresso 2w1

Jak podawać mleko niemowlakowi?

Komfort jedzenia dziecka wynika nie tylko z tego, jak został przygotowany pokarm, ale także istotnie wpływa na niego wybór butelki i smoczka. Zwróć uwagę, aby otwór i wielkość smoczka były dostosowane do wieku Twojego dziecka. Najczęściej dla najmłodszych dzieci wystarczająca pojemność to 150 ml, a później idealnie sprawdza się 220 ml. Zadbaj także o to, aby sam proces karmienia dziecka przebiegał w spokojnej atmosferze, w ciszy, z dala od wielu bodźców, które mogłyby rozpraszać malucha.

Przechowywanie mleka modyfikowanego - podstawowe zasady

W kwestii przechowywania mleka modyfikowanego także należy skupić się na zaleceniach producenta i to głównie do nich się zastosować. Musisz jednak zawsze pamiętać, aby:

  • szczelnie zamykać torebkę z proszkiem po użyciu,
  • zawsze sterylizować miarkę,
  • opakowanie zużyć w ciągu miesiąca (chyba że producent zaleca inaczej),
  • nie trzymać mleka modyfikowanego w lodówce,
  • mleko przechowywać w temperaturze pokojowej nieprzekraczającej 25°C,
  • nie przesypywać proszku do innego opakowania

Mleko dla dziecka – czy można przygotować na zapas?

Jeśli chodzi o przygotowanie mleka modyfikowanego w zapasie, to nie jest dobry pomysł. Najczęściej posiłek powinien zostać podany dziecku zaraz po jego przygotowaniu lub maksymalnie w ciągu dwóch godzin od tego czasu. Nie zostawiaj więc niedojedzonej porcji na później czy nie przygotowuj sobie posiłku na wyjazd. Jeśli gdzieś wychodzisz, odmierz sobie odpowiednią ilość mleka i wsyp ją do butelki. Z pewnością znajdziesz miejsce, w którym będziesz mogła poprosić o wodę do jego zalania.

Jak więc widzisz, przygotowanie mleka modyfikowanego dla dziecka nie jest trudne. Gwarantujemy też, że z każdym kolejnym razem nabierzesz wprawy i przyrządzenie posiłku dla malucha stanie się przyjemnością!

pixel