Jak przygotować domowy sok z aloesu?
Właściwości soku z aloesu, choć znane nam już od setek lat, zyskały na ogromnej popularności w przeciągu kilku ostatnich sezonów. Poza suplementami diety i lekarstwami aloes zajdziemy również w naturalnych kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry, a także w zdrowych sokach i koktajlach na bazie warzyw i owoców. W czym tkwi sekret tak dużej i wciąż rosnącej popularności aloesu? Jak wprowadzić go do swojej codziennej diety i jak samodzielnie przygotować naturalny sok z aloesu? Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!
Sok z aloesu — składniki odżywcze, właściwości
Aloes to wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju roślina. Jej skład tworzy aż 75 potencjalnie aktywnych substancji, które wpływają korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również energię i samopoczucie. Wśród nich znajdziemy m.in. witaminę E, C i A, które są naturalnymi przeciwutleniaczami walczącymi z procesami starzenia oraz niektóre witaminy z grupy B jak witamina B12, B9 i B4. Sok z aloesu bogaty jest również w wapń, miedź, selen, chrom, magnez, cynk, potas i sód. Ponieważ wszystkie wspomniane powyżej witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, można śmiało stwierdzić, że domowy sok z aloesu działa na nas kompleksowo.
Dodatkową korzyścią wynikającą z picia soku aloesowego, jest również jego pozytywny wpływ na proces zrzucania zbędnych kilogramów. Sok z aloesu przyspiesza przemianę materii, a na dodatek działa na organizm odtruwająco i oczyszczająco, eliminując szkodliwe toksyny. Aloes, oczywiście w swojej nieprzetworzonej formie, stosuje się równie w profilaktyce leczenia zaparć i nadmiernego odkładania się złogów. Z aloesem należy jednak uważać. Jego nadużywanie może przyczynić się do zaburzenia naturalnych funkcji jelit, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do przewlekłych zaparć i wzdęć.
Jeśli jednak pamiętamy o tym, by spożywać go w małych dawkach, możemy liczyć na to, że wzmocni nasz układ immunologiczny, a nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Ponadto aloes wykazuje również właściwości przeciwzapalne. Naturalny sok z aloesu ma jeszcze jedną pozytywną właściwość, a mianowicie pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, zapobiegając jego skokom i spadkom.
Jak zrobić sok z aloesu?
Domowy sok z aloesu to prawdziwa pozycja obowiązkowa, której nie powinno zabraknąć w żadnej spiżarni! Jest nie tylko niezwykle szybki, ale i prosty w przyrządzeniu, a jedynym sprzętem kuchennym, jakiego będziemy potrzebować, jest wyciskarka do soków. Aby wykonać zdrowy i co ważniejsze nieprzetworzony sok z aloesu potrzebne nam będą:
- pęk liści świeżego aloesu,
- szklanka świeżo wyciśniętego sok z pomarańczy (opcjonalnie innych owoców cytrusowych).
Sok możemy przygotować na dwa sposoby, za pomocą wyciskarki lub wykorzystując blender z kielichem. W obu przypadkach liście aloesu najpierw wkładamy na dobę do lodówki. Po tym czasie odcinamy kolce i wydrążamy środek, a następnie np. miksujemy na gładką, jednolitą masę.
Sok z aloesu można wzbogacić również działaniem innych wpływających pozytywnie na nasz organizm soków. Doskonale sprawdzi się w duecie z cytrusami np. pomarańczami czy grejpfrutami. Otrzymany z aloesu sok w formie zawiesiny przecedzamy, a następnie po prostu łączymy z sokiem z cytrusów. Tak przygotowany napój może być przechowywany w lodówce przez ok. tydzień.
Nalewka z aloesu — domowy sposób
Ze świeżego aloesu przygotowywać można nie tylko zdrowe soki, ale również nalewki, które poprawiają trawienie i łagodzą inne dolegliwości żołądkowe, dlatego podobniej jak w przypadku soku, również nalewkę warto mieć w swojej domowej spiżarni. Do przygotowania aloesowej nalewki niezbędne będą:
- pęk liści świeżego aloesu (ok. 500 g),
- miód (50 g),
- spirytus (50 ml).
Uprzednio odstawione do lodówki liście wydrążamy, a następnie miksujemy z pozostałymi składnikami aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Sok następnie przelewamy do butelki i odstawiamy w zaciemnione miejsce na 5 dni. Po upływie tego czasu nalewkę należy przenieść do lodówki.
Jak pić sok z aloesu – jak długo go stosować?
Sok z aloesu, choć działa na nasz organizm kompleksowo, trzeba pić z umiarem. Zalecana dzienna dawka nie przekracza 0,5 ml napoju na każdy kilogram masy ciała. Długotrwałe i zbyt duże spożywanie soku z aloesu może prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak m.in. przewlekłe zaburzenie elektrolitowe. Często spotykaną praktyką jest wprowadzenie do diety regularnych cykli, w których pijemy zalecaną dzienną dawkę. Możemy wprowadzić np. 10-dniowy cykl spożywania aloesu codziennie lub 20-dniowy cykl, w którym będziemy go spożywać co drugi dzień.
Działaj kompleksowo na swój organizm! Już dziś wprowadź naturalny sok z aloesu do swojej diety i ciesz się jego wyjątkowymi właściwościami, zachowując oczywiście umiar i zdrowy rozsądek.