Jak nauczyć dziecko jazdy na hulajnodze i rowerze? Te akcesoria pomogą Ci zapewnić mu bezpieczeństwo!

2022-03-22
Jak nauczyć dziecko jazdy na hulajnodze i rowerze? Te akcesoria pomogą Ci zapewnić mu bezpieczeństwo!

Jazda na hulajnodze lub rowerze to ogromna frajda zarówno dla dorosłych, jak i również dzieci. Chociaż pierwsze kroki nie zawsze bywają proste, można je znacznie ułatwić maluchom, zapewniając odpowiednie, dostosowane do nich pojazdy i akcesoria. Zobacz, jak w prosty sposób nauczyć dziecko jazdy na hulajnodze lub rowerze i o czym warto wtedy pamiętać.

Czym się kierować podczas wybierania hulajnogi dla dziecka?

Hulajnoga to wspaniała zabawka dla dziecka. Z jednej strony umożliwia aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, z drugiej ułatwia piesze wędrówki i pomaga w przemieszczaniu się na spacerach. Pierwszy pojazd powinien być jak najbardziej stabilny, dlatego najlepiej jest wybrać model taki jak hulajnoga 2w1 scoot and ride, czyli oparty na trzech, a nie dwóch kołach. Powinien być z jednej strony funkcjonalny, z drugiej bezpieczny i wygodny, aby maluch chętnie z niego korzystał. Dobrym pomysłem są więc sprzęty takie jak Scoot and ride hulajnoga, które są połączeniem tradycyjnej hulajnogi z jeździkiem, dzięki czemu możemy ograniczyć się do posiadania wyłącznie jednego ze sprzętów. W kilku ruchach można zmienić hulajnogę w pojazd z siodełkiem, dzięki czemu maluch nie będzie odczuwał zmęczenia, a przy okazji zyska szansę aktywizacji nieco innych mięśni.

Wybór hulajnogi powinien zostać oparty na podstawie parametrów, które pomogą w dostosowaniu pojazdu do dziecka. Istotne są takie rzeczy jak materiał wykonania, wielkość kół, czy maksymalne obciążenie. Warto zwrócić uwagę na możliwości regulacji kierownicy, a także wagę danego modelu. Pojazdy takie jak hulajnoga 2w1 Scoot and ride ważą mniej niż 3 kg, co oznacza, że nie będą sprawiać problemu w trakcie przenoszenia. Jeśli dużo się przemieszczamy sprawdzi się Scoot and ride hulajnoga z możliwością wygodnego i szybkiego składania, dzięki czemu sprawnie umieścimy ją pod wózkiem, czy w bagażniku, a i w domu nie będzie zajmować zbyt wiele cennego miejsca.

Pierwszy rower - o czym warto wiedzieć?

W przypadku roweru sprawa wygląda następująco - znacznie łatwiej będzie się nauczyć na nim jeździć, gdy maluch uprzednio doświadczył jazdy na hulajnodze lub jeździku, co wykształci w nim umiejętność utrzymywania równowagi. Na pierwszy rzut powinny więc pójść takie pojazdy jak rowerek biegowy lub hulajnoga 2w1 Scoot and ride, które pozbawione są pedałów i wymagają odpychania się nogami. Kiedy maluch będzie swobodnie korzystał z tego typu rozwiązań, można powoli przejść do tradycyjnych rowerów, pamiętając jednak o kilku aspektach. Najważniejszym z nich jest dostosowanie rozmiaru ramy do wzrostu dziecka. Należy przyjrzeć się także wielkości kół, co będzie przydatne choćby podczas próby wymiany opon lub dętek. Z punktu widzenia rodzica warto zapoznać się z wagą roweru oraz tym, czy kierownica oraz siodełko dają pole regulacji, dzięki czemu pojazd posłuży nam nieco dłużej niż jedynie sezon.

Niektórzy rodzice naukę jazdy na dwóch kółkach rozpoczynają od akcesoriów wspomagających, takich jak boczne kółka, dzięki którym rama nie przewraca się na boki. Alternatywę stanowią takie elementy jak kijek mocowany do siodełka, dzięki czemu można pomóc dzieciom w nabraniu rozpędu i utrzymaniu odpowiedniej pozycji. Podstawą są również dobre hamulce! Te można wybrać spośród wersji nożnej, rekomendowanej na początek przygody, a z czasem dołączyć ręczną wersję na tylne koło lub wzbogacić również o tę na przód. Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na takie gadżety, jak osłona na łańcuch, co stanowi zabezpieczenie przed wkręceniem się nogawek lub sznurówek.

Hulajnoga Scoot and Ride 2w1 Highwaykick1 Rose

Akcesoria, które są niezbędne w trakcie nauki jazdy na hulajnodze i rowerze

Podejmując naukę jazdy na rowerze lub hulajnodze, należy pamiętać o bezpieczeństwie. Poza dostosowaniem rozmiaru pojazdu do wieku i wzrostu kluczowe jest zagwarantowanie dziecku kasku, który w razie upadku będzie odpowiedzialny za zabezpieczenie głowy. Kaski mają różną średnicę i kształty. Dobrze jest też zwrócić uwagę na sposób i regulację zapięcia, a także wywietrzniki, dzięki którym nawet latem zapewnimy optymalny przepływ powietrza.

W przypadku jazdy na hulajnodze lub podczas pierwszych prób zmiany roweru na dwukołowy pomocne bywają również ochraniacze na kolana i łokcie. Te zapinane na rzepy są lekkie i nie utrudniają jazdy, a w razie upadku chronią ciało przed nieprzyjemnymi otarciami. Pamiętajmy, że wykształcenie odpowiednich nawyków takich jak korzystanie z kasków i ochraniaczy u młodych riderów z pewnością zaowocuje w przyszłości, gdy będą chcieli pokonywać bardziej zaawansowane trasy, czy robić sztuczki.

Dobrym pomysłem jest również zapewnienie elementów takich jak zabezpieczenia, dzięki którym można pozostawić sprzęt w dowolnym miejscu. Na rynku dostępne są również liczne gadżety, które są funkcjonalne lub mają zadania dekoracyjne. Wśród pierwszych znaleźć można pojemne koszyki, które idealnie nadają się do przewożenia zabawek, uchwyty na bidon, kolorowe dzwonki, a także trąbki w różnych efektownych kształtach, dzięki którym można sygnalizować swoją obecność na alejce. Do uatrakcyjnienia pojazdu posłużą z kolei efektowne koraliki na szprychy, wiatraczki, czy montowane do kierownicy frędzle, które są wspaniałą ozdobą podczas jazdy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel