Hummus z blendera — jak go zrobić?
Gładki, kremowy i wyborny w smaku — taki właśnie jest domowy hummus przygotowany w blenderze kielichowym. Jest zdrowy, wegański i uniwersalny w użyciu. Zarówno dzieci, jak i dorośli go uwielbiają! Co ma w sobie? Sezamową pastę tahini, cytrynę, czosnek, oliwę, no i cieciorkę. Ciecierzyca zawiera aż 25% białka o korzystnym składzie aminokwasowym, dlatego może z powodzeniem zastąpić mięso. Do tego, jest niesamowicie prosty w przygotowaniu! Dowiedz się, jak zrobić hummus z blendera w swoim domu i z jakimi produktami smakuje najlepiej!
Czym jest hummus?
Hummus to nic prostszego jak gładka pasta z ciecierzycy. Przywędrował do nas z bliskiego wschodu i ostatnio bardzo zyskał na popularności. Nic w tym dziwnego, gdyż nie dość, że jest bogato odżywczy, to podstawowy przepis jest na tyle uniwersalny, że można go przygotować w wielu smakach. Dodatkowo jest bardzo prosty w przygotowaniu! Pastę z ciecierzycy można jeść na wiele sposobów, dlatego cieszy się on wielką sławą w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Przygotowanie hummusu w domu nie jest ani trudne, ani pracochłonne, gdyż wystarczy zblendować ze sobą wszystkie składniki. Gdy nie masz czasy na wcześniejsze namaczanie i gotowanie ciecierzycy, to ta z puszki również sprawdzi się doskonale! Czy jest coś prostszego?
Jak zrobić w blenderze hummus?
Najprostszy sposób na wykonanie domowej pasty z ciecierzycy to ten, gdzie nie musisz używać wielu urządzeń i brudzić naczyń. Za pomocą blendera kielichowego lub blendera ręcznego, łatwo, szybko i bez bałaganu zrobisz swój ulubiony hummus. Co jest potrzebne do zrobienia hummusu z blendera? Aby przygotować domowy hummus z blendera, wystarczy ugotowaną ciecierzycę, czy gotową z puszki, zblendować z tahini, czosnkiem, sokiem z cytryny, oliwą i dowolną mieszanką przypraw.
Wskazówki:
- Przed ugotowaniem, ciecierzycę należy zostawić do namoczenia na kilka godzin. Następnie dodaj do wody pół łyżeczki sody, która skróci czas gotowania jej do miękkości.
- Po ugotowaniu ciecierzycy należy ją całkiem wystudzić i odcedzić. Woda z ugotowanej ciecierzycy może być doskonałym zamiennikiem białka jaj w diecie wegańskiej.
- Przełóż cieciorkę do kielicha blendera i dodaj pozostałe składniki. Oczywiście, możesz go doprawić, jak chcesz i czym chcesz. Wszystko zmiksuj na jednolitą pastę z oliwą z oliwek i ciesz się smakiem!
- Gotowy hummus, możesz przetrzymywać w lodówce, zamknięty w szczelnym pudełku, nawet do tygodnia czasu.
Z jakich składników można zrobić hummus w blenderze?
Libańczycy mogą potraktować to jako kulinarną profanację, lecz na standardy europejskie, wymagana jest różnorodność smaków. Dlatego jego smaki są urozmaicone różnymi przyprawami, dodatkami, jak: suszone pomidory, pietruszka, oliwki czy pieczoną paprykę. Z kolei sama ciecierzyca jest zastępowana innymi strączkami, np. bobem i soczewicą.
Do przygotowania hummusu z soczewicy potrzebne Ci będą takie same składniki, jak poprzednio, dodając jeszcze cebulę, sok z limonki i kumin. Pastę też przygotować z burakiem i chrzanem. Chrzan nada ostrego i pikantnego smaku. Zblendowany w blenderze pieczony burak z dodatkiem przypraw urzeka swoim obłędnym smakiem i przyciąga wzrok swoim intensywnym różowym kolorem.
Do czego wykorzystać gotowy hummus?
Hummus to zwykły dodatek, tworzący niezwykłe połączenia smakowe. Ma wiele zastosowań i wiele wariantów smakowych. Można go podać jako pastę do warzyw, dodatek na kanapki, czy jako zamiennik dipu i sosu do mięsa, czy sałatki. Dla wielu osób jest to ważne element diety wegetariańskiej i wegańskiej.
Pomysły na wykorzystanie hummusu z blendera:
- Pasta do smarowania pieczywa — do każdego rodzaju chleba i innych podobnych wypieków jak pita i lavash. Gładka pasta sprawdzi się zarówno sama, jak i jako smarowidło pod wędlinę, czy tofu.
- Pasta do warzyw — pokrojone w słupki i podane z pastą sezamową świeże warzywa, takiej jak: papryka, ogórek, marchew, seler naciowy, cykoria, kalarepa, kalafior, czy rzodkiewka — to zdrowa i smaczna przekąska do filmu, czy na imprezę!
- Chrupiące placki ziemniaczane — smakują idealnie z delikatnym hummusem i wędzonym łososiem, czy chrupiącymi ziarnami nasion.
- Falafel — warzywne klopsiki, z kolendrą i ostrzejszymi przyprawami, smakują doskonale z kleksem hummusu.
- Mięsa — praktycznie wszystkie rodzaje mięsa: wołowina, jagnięcina, cielęcina, baranina, wieprzowina oraz delikatny drób. Smakuje wyśmienicie zarówno na zimno, jak i na ciepło.
- Grillowane dania — hummus jest świetnym dodatkiem smakowym do wszelkiego typu dań z grilla ogrodowego.
- Sałatki — jest świetnym zamiennikiem innych dipów i sosów.
- Makaron — zamiast sosu ze śmietany, czy pomidorów, użyj pasty z ciecierzycy prosto z blendera. Dzięki otrzymanej, kremowej konsystencji, będzie doskonałym uzupełnieniem dania makaronowego z tofu.
- Ryby — idealnie pasuje do ryb pieczonych, smażonych, czy gotowanych.
- Słodki deser — na słodko z owocami, daktylami, żurawiną, czy z owocem granatu i liściem mięty.
Jak widzisz, zrobienie domowego hummusu za pomocą blendera kielichowego, to sprawa równie prosta, jak przygotowanie soku z pomarańczy w wyciskarce do soków.
Na koniec, mała ciekawostka: podobno za ojca hummusu uważa się sułtana Saladyna, który wymyślił tę potrawę w czasie którejś z wypraw krzyżowych. Jednak nic nie byłoby w tym nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż spór o pochodzenie hummusu toczy się do dziś! W roku 2008 Liban starał się wymóc na Unii Europejskiej, by hummus był uznawany powszechnie za ich potrawę narodową, a nie za izraelską. Inicjatywa ta jednak nie spowodowała żadnych rewolucji w postrzeganiu pasty z cieciorki, niemniej na pewno pasta z ciecierzycy wywarła duży wpływ na stosunki dyplomatyczne obu państw.