Fitochemikalia, czyli zdrowie płynące z roślin… i z wyciskarki do soków

2020-12-08
Fitochemikalia, czyli zdrowie płynące z roślin… i z wyciskarki do soków

Po epoce popularności przeróżnych składników pochodzenia zwierzęcego, zarówno w diecie, jak i w przemyśle kosmetycznym, nadszedł zupełnie nowy trend. Uwagę dietetyków i naukowców zaprzątają obecnie fitochemikalia.

Jednak większość ludzi nigdy nie spotkała się z tym terminem i nie wie, co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą. Przedrostek – fito (phyton) pochodzi z języka greckiego i oznacza roślinę. Fitochemia to nauka zajmująca się związkami organicznymi obecnymi w roślinach. Fitochemikalia są więc niczym innym, jak związkami pochodzenia roślinnego.

Wrzuć zdrowie do wyciskarki do soków 

Fitochemikalia są naprawdę niesamowite. Mają przeróżne właściwości, będące niekiedy kalką swoich odpowiedników w świecie zwierzęcym. Znane są fitochemikalia działające jak hormony (ligany), inne stymulują enzymy, a znakomita większość należy do grupy antyoksydantów popularnie zwanych przeciwutleniaczami. Te ostatnie odgrywają olbrzymią rolę w przeciwdziałaniu procesom starzenia.

Inne pożądane działania fitochemikaliów to między innymi:

  • obniżanie poziomu cholesterolu we krwi,
  • działanie antybakteryjne,
  • ochrona nerwu wzrokowego i siatkówki oka,
  • poprawa jakości skóry, włosów i paznokci.

Jak widać z roślin płyną same korzyści. A dzięki nowoczesnym urządzeniom – takim jak wyciskarki do soków marki Kuvings – można je mieć we własnej kuchni.

Fitochemikalia na co dzień 

Doskonałym źródłem fitochemikaliów są świeże warzywa i owoce. Drzemią w nich wszystkie niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia substancje.

Do najcenniejszych należą:

  • flawonoidy,
  • karotenoidy,
  • resveratol,
  • fitosterole.

Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw jest bardzo zdrowe. Jednak w ciągu tygodnia pracy i natłoku obowiązków domowych mało kto pamięta o zjedzeniu pięciu porcji zieleniny dziennie. Dodatkowo, owoce i warzywa należałoby spożywać w sposób zapewniający jak największą przyswajalność witamin. Dlatego doskonałym pomysłem jest przyrządzanie domowych ekstraktów w dobrej jakości wyciskarce do soków, która tak jak urządzenie firmy Kuvings, pracują bardzo cicho, a sok wyciska z zachowaniem maksimum związków odżywczych.

Wyciskarki Kuvings są przy tym niezwykle wydajne. Co więcej: są wyposażone w dodatkowe sitka i nakładki, dlatego swoją codzienną porcję fitochemikaliów możemy spożyć również w formie domowych i świeżych sorbetów i koktajli.

Wyciskarka do soków doskonałą profilaktyką antyrakową 

Na koniec - najważniejsza wiadomość. W wyniku szczegółowych analiz i badań naukowców przyjmuje się, że fitochemikalia oprócz swoich właściwości ogólnozdrowotnych, są bardzo skuteczne w walce z nowotworami. Betalainy zawarte w burakach znajdują się na celowniku badaczy próbujących rozwikłać zagadkę zabójczego działania tego związku organicznego na komórki rakowe. Dlatego warto włączyć do swojej codziennej diety również sok z buraków.

Wyciskarka Kuvings pozwala na pozyskiwanie pełnego witamin soku z tych twardych warzyw w sposób, który nie sprawia problemów. Osobom, którym nie odpowiada warzywny smak buraczanego soku, polecane są mieszanki kilku różnych warzyw.
Każdy może stworzyć swoje ulubione kompozycje smakowe, na słodko lub w wersji wytrawnej. Z wyciskarką do soku dbanie o zdrowie jeszcze nigdy nie było tak… smaczne.

pixel