Dieta sokowa na wiosnę? - hit czy kit

2022-03-15
Dieta sokowa na wiosnę? - hit czy kit

Od kiedy tylko dieta sokowa pojawiła się na rynku, wzbudza wśród odbiorców naprawdę wiele kontrowersji. Jedni uznają ją za doskonały sposób na pozbycie się z organizmu pozostałości po alkoholu, tytoniu, pitej latami kawie, herbacie, nie wspominając już o spożywanych fast foodach i wysoko przetworzonej żywności, natomiast inni wskazują na zbyt małą podaż energetyczną, która może prowadzić do szybkiej utraty kilogramów, jednak z perspektywą ich powrotu w wyniku tzw. efektu jo-jo. Poznaj fakty i mity na temat diety sokowej i zobacz, czy w Twoim przypadku będzie ona dobrym pomysłem.

Co to jest dieta sokowa i na czym polega?

Dieta sokowa to nic innego niż zastąpienie klasycznych posiłków poprzez płyny. Jest ona zalecana głównie osobom będącym na redukcji, ale często sięgają po nią również ci, którzy chcą oczyścić się z nagromadzonych w organizmie toksyn. Zaletą przyjmowania płynów jest to, że zawarte w nich witaminy są lepiej przyswajane, a do tego pozytywnie wpływają na trawienie. Co do zasady - dieta ta nie może być jednak stosowana zbyt długo. Według specjalistów maksymalny okres realizacji diety powinien wynosić tydzień. Można ją stosować również w wariancie łączonym - zastąpić sokami jedynie kilka ze spożywanych posiłków, wydłużając tym samym czas jej trwania.

Dieta sokowa jest przede wszystkim dla osób, które nie boją się odstawienia klasycznych posiłków, co może być dla organizmu niemałym szokiem. Należy ona do diet niskokalorycznych, dlatego trzeba korzystać z niej w przemyślany sposób, aby nie zderzyć się z problemami zdrowotnymi, czy efektem jo-jo. Osoby zdeterminowane mogą być jednak spokojne o efekty. Dieta sokowa pomaga zwiększyć odporność, wpływa na redukcję zmęczenia, a nawet skutecznie wzmacnia włosy i paznokcie. Do tego można po niej zauważyć mniejsze problemy z koncentracją, a spadające przy okazji kilogramy są jedynie wątkiem pobocznym.

Co jeszcze dobrze wiedzieć o diecie sokowej?

Dieta oparta na płynach będzie możliwie łatwa do przygotowania, jeśli w naszym otoczeniu znajduje się wyciskarka do soków. To jeden ze sprzętów, który dzięki swojej pracy umożliwia powstanie gęstego, wzbogaconego o miąższ płynu, dzięki czemu zachowuje on sporo pożądanych składników odżywczych. Dieta sokowa może być dobrym pomysłem, jeśli tylko zostanie zastosowana z głową i umiarem. Powinny jednak decydować się na nią wyłącznie osoby pozbawione jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych. Należy też pamiętać, że trzeba się do niej przygotować - dieta bazuje na produktach płynnych, dlatego w kuchni powinny znaleźć się wyciskarka do owoców lub wyciskarka do warzyw. Dzięki nim można będzie szybko zmienić produkty spożywcze w gęste soki, zachowując wszelkie wartości odżywcze i witaminy.

Dieta sokowa połączona ze zdrowym trybem życia? Czemu nie! Osoby intensywnie trenujące powinny zadbać, aby w ich kuchni znalazła się wyciskarka do soków, dzięki której będzie można przygotować wartościowy napój regeneracyjny. Oczywiście w przypadku osób prowadzących nad wyraz aktywny tryb życia nie jest wskazane spożywanie jedynie soków, a raczej wzbogacenie o nie codziennego jadłospisu, aby przyjąć więcej witamin i podbić sytość dań.

Kilka pomysłów na domowy sok

Sok przygotowany w domu jest nie tylko o wiele zdrowszy, ale i zdecydowanie smaczniejszy niż sklepowe warianty. Wystarczy, że zadbasz o to, aby na Twoim kuchennym blacie pojawiła się wyciskarka do soków, a odkryjesz smaki, o których nigdy wcześniej byś nie pomyślał. Twoja wyciskarka do owoców przyda się bowiem nie tylko do przyszykowania słodkiego napoju z pomarańczy, kwaskowatego grejpfruta, czy pysznych jabłek z rodzinnego sadu. Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings może posłużyć do przyrządzenia soku z truskawek i arbuza, które wzbogacisz nutką mięty lub wiśni i cytryny, które rozgrzeją Cię podczas chłodu.

W diecie sokowej powinny znaleźć się również warzywa, wśród których wyróżnić można ogórki, marchewki, buraki, czy seler, które doskonale nadają się na soki. W zmianie ich konsystencji pomoże niezastąpiona wyciskarka do warzyw, która dzięki wolnym obrotom delikatnie rozdrabnia produkty, co pozwala zachować zdecydowanie więcej witamin niż w przypadku innej obróbki. W ten sposób działa m.in. wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings, która podczas pracy ogranicza dostęp powietrza do warzyw, dzięki czemu dłużej nie fermentują i zachowują swój pierwotny kolor i smak.

Alternatywą dla soków są rozmaite koktajle! Do ich przygotowania najlepiej jest mieć pod ręką funkcjonalne blendery kielichowe, które umożliwiają sprawne połączenie najróżniejszych składników - nie tylko owoców, warzyw, ziół, czy przypraw, ale także soków, koncentratów, a nawet mleka, wody kokosowej, czy jogurtu. Dzięki zestawieniu produktów w formie stałej z płynnymi pojawia się szansa na nieograniczone kombinacje smakowe, dzięki czemu nie można mówić o nudzie lub powtarzalności, co pozwala dłużej wytrzymać na diecie.

Blendery kielichowe dobrze jest też mieć w swoim zasięgu, jeśli zamarzy nam się coś pysznego na ochłodę! Dzięki nim, owocom lub warzywom oraz odrobinie lodu przygotujemy bowiem smakowite smoothie, które na diecie sokowej może stać się formą deseru, a nawet atrakcyjnym zastępstwem dla lodów latem.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel