Dieta płynna - co jeść?

2022-11-18
Dieta płynna - co jeść?

Dieta płynna jest zalecana w różnych sytuacjach zdrowotnych. Przyjmowanie pokarmu w płynnej postaci jest zalecane głównie dla osób przed badaniami diagnostycznymi, po operacjach, z problemami przewodu pokarmowego oraz pracy jelit. Inni natomiast wybierają jedzenie w płynie w celu zrzucenia kilku nadmiernych kilogramów lub kilkudniowego detoxu organizmu. Z czego powinna się składać taka dieta płynna? Co można jeść? Przeczytaj!

Co to jest i na czym polega dieta płynna?

Płynna dieta może zapewnić wiele korzyści zdrowotnych, takich jak utrata masy ciała, dostarczanie witamin i minerałów oraz leczenie wrzodów przewodu pokarmowego. Ale podobnie jak w przypadku wszystkiego, co jest związane ze zdrowiem, ważne jest, aby najpierw skonsultować się z lekarzem przed kontynuowaniem tego stylu życia. Po co i kiedy stosować posiłki w płynie? Głównym zadaniem diety płynnej jest oczyszczenie przewodu pokarmowego oraz przygotowanie go do ewentualnego zabiegu. W zależności, z jakiego powodu mamy zalecenia lub sami chcemy stosować dietę płynną lekkostrawną, wyróżnia się kilka jej rodzajów. Od tej całkiem płynnej, poprzez dodatek różnego rodzaju purée, przecierów, czy namoczonego pieczywa. Taki sposób odżywiania często charakteryzuje się małą gęstością energetyczną oraz małą zawartością błonnika, dlatego zwie się ją detoxem oczyszczającym lub dietą płynną głodówkową.

Zaleca się możliwie jak najkrótszy czas trwania takiego płynnego jedzenia, chyba że wymaga tego sytuacja choroba, lub np. mówimy o żywieniu seniora. Przy stosowaniu płynnej diety powinno się wyeliminować wszystkie używki, dlatego do picia podaje się zaledwie wodę, rozcieńczone soki lub słabe napary ziołowe.

Jedzenie w płynie - zalety i wady

Zaletą płynnej diety jest zdecydowanie jej prostota i łatwość w przygotowaniu. Mając zaledwie blender z kielichem jesteś w stanie przygotować prawie wszystko. Jadłospisy zawierające całe owoce i warzywa w postaci smoothies, pomagają dostarczyć odpowiednią ilość witaminy C i spore dawki błonnika pokarmowego. Przez taki niepozorne dodatki możesz zabezpieczyć się na dni detoxu przed niedoborami czy zaparciami. Natomiast wkomponowanie do diety rozdrobnionego mięsa, pozwala ograniczyć ubytek masy mięśniowej, przy ogólnym spadku wagi.

Jakie są wady płynnej diety? Nie ma tak naprawdę naukowych dowodów na to, iż takie żywienie prowadzi do oczyszczania się organizmu. Co więcej, taki sposób na redukcję masy ciała, może być bardzo gubiący i powrócić z efektem jo-jo, gdyż dieta płynna jest zazwyczaj bardzo mało energetyczna i uboga w białko. Takie żywienie jest niesatysfakcjonujące, szybko pojawia się głód i ciągła myśl o jedzeniu, a restrykcje kaloryczne prowadzą do zwolnienia tempa metabolizmu.

Mimo iż na pierwszy rzut oka kilkudniowy detox płynny oparty o dobór naturalnych i pełnowartościowych składników wydaje się dobrym pomysłem, to w dłuższej perspektywie może mieć skutki uboczne, takie jak: ogólne zmęczenie, osłabienie odporności, zaparcia i zaburzenia trawienia, pogorszenie kondycji włosów i paznokci, a także wydolności fizycznej.

Zasady stosowanie płynnej diety - co można jeść?

Podstawą diety płynnej są różnego rodzaju smoothie, zupy kremy, buliony warzywne, jogurty, kleiki czy koktajle. Prócz tego, woda i napary ziołowe, herbaty ziołowe, oraz mleko. Zaleca się picie posiłków 4-5 razy dziennie. Po trzech dnia lub wykonanym zabiegu należy rozszerzyć swoją dietę, aby nie doprowadzić do niedożywienia. Co można jeść na diecie płynnej? Odwzorowując piramidę zdrowego żywienia, dozwolone produkty to:

  • węglowodany w postaci: pieczywa pszennego czerstwego, kleików z kasz, biszkopty, mąka i sucharki;
  • warzywa: gotowane ziemniaki inne warzywa, koktajle warzywne, sok pomidorowy, przeciery i purée z warzyw gotowanych,
  • owoce: gotowane owoce, soki owocowe świeżo wyciskane, tarte owoce, zblendowane;
  • produkty mleczne i przetwory: świeże mleko, biały ser, i jogurty naturalne;
  • jaja gotowane na miękko;
  • chude mięso, wędliny i ryby: polędwica, cielęcina, indyk i kurczak, oraz dorsz, szczupak, morszczuk i sandacz;
  • dozwolone źródła tłuszczy: świeże masło i słodka śmietanka, olej rzepakowy oraz oliwa z oliwek;
  • słodycze i napoje dozwolone: miód, cukier, kompot z owoców, kisiel, napary herbaciane i ziołowe, woda.

Przykładowy jadłospis na diecie płynnej - przepisy

Na pierwszy rzut oka zakres dozwolonych posiłków może wydawać się bardzo ograniczony. Jednak na podstawie powyższej listy produktów, można wymyślić naprawdę ciekawe i smakowite posiłki, na każdy etap diety płynnej. Pamiętaj, że dozwolona obróbka termiczna to gotowanie w wodzie i na parze oraz pieczenie bez tłuszczu. Zabronione jest smażenie, grillowanie czy podpiekanie. Posiłki powinny być przygotowywane za każdym razem na świeżo, ewentualnie można podgrzać je w mikrofalówce. Blendowane składniki na zimno, w razie potrzeby przechowania, najlepiej przetrzymywać w szklanym pojemniku w lodówce.

Wraz ze spożywaniem płynnego jedzenia, nie powinno się ich dodatkowo popijać dozwolonymi napojami, ponieważ to może utrudniać wchłanianie się składników odżywczych. Najlepiej pić godzinę przed lub po posiłku.

Przykładowy jadłospis w diecie płynnej

Śniadanie I: Kasza manna z mlekiem i sokiem malinowym.

Śniadanie II: Koktajl warzywny z soku marchwiowego, gotowanej pietruszki i jabłka.

Obiad: Zupa pomidorowa przecierana, mięso drobiowe gotowane, zmiksowane z ryżem i marchewką gotowaną.

Podwieczorek: Kefir z bananem, siemieniem lnianym i borówkami.

Kolacja: Jajka ugotowane na miękko z puree z ziemniaków i kalafiora.

Ogólny bilans kaloryczny w ciągu doby powinien być dobrany indywidualnie do zapotrzebowania organizmu, wieku, płci i ciężaru ciała.

Jak szybko przyrządzić płynne jedzenie na cały dzień?

Do przygotowywania posiłków do diety płynnej doskonale sprawdzi się dobrej jakości blender z kielichem lub ręczny, a także np. wyciskarka wieloobrotowa. Ważne, aby w całodziennym jadłospisie znalazła się wystarczająca ilość białka, które jest odpowiedzialne w naszym organizmie za procesy budulcowe i regeneracyjne. Blendując ugotowane mięso, jaja, czy ryby, w prosty sposób urozmaicisz swoje dania. Jedzenie w płynie może być smaczne i odżywcze, jednak nie jest to najlepszy sposób na długotrwałą dietę. Jeżeli chcesz podjąć się takiego detoxu lub masz zalecenia od lekarza, do “oczyszczenia” układu pokarmowego przed planowaną operacją, skonsultuj się z dietetykiem lub inną kompetentną osobą w tej dziedzinie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel