Co to znaczy — zdrowa woda do picia?

2023-01-19
Co to znaczy — zdrowa woda do picia?

Aby prawidłowo funkcjonować i cieszyć się wyśmienitym zdrowiem, organizm człowieka potrzebuje wody do picia. Jako że dostępnych jest wiele rodzajów wód, rodzi się pytanie — którą z nich wybrać? Czym powinna charakteryzować się zdrowa woda?

Każdego dnia człowiek traci wodę przez pocenie, a także wydala ją z moczem i kałem. Dlatego tak ważne jest, aby nieustannie uzupełniał jej braki, pijąc około 2 litrów dziennie, najlepiej małymi łyczkami, ale często. Tak, jak ważna jest technika spożywania wody do picia, tak niemniej istotna jest jej jakość. W końcu woda wodzie nierówna. Nic zatem dziwnego, że od wielu lat jej temat wzbudza wiele emocji. Gdy chodzi o zdrowie, nie ma miejsca na kompromisy. Źródlana? Mineralna? A może alkaliczna? Którą z nich wybrać?

Woda – jak wpływa na organizm i dlaczego warto ją pić?

Czy picie wody ogranicza się jedynie do nawodnienia organizmu i zaspokojenia uczucia pragnienia? Jak się okazuje – nie!

  1. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów życiowych, tym samym gwarantując dobre zdrowie! Należy podkreślić, że ciało człowieka składa się w 70% z wody. Oznacza to, że nawet niewielkie odwodnienie może powodować gorsze samopoczucie i osłabienie. Dlatego zaleca się, aby przyjmować dziennie 1 litr wody na każde 30 kg masy ciała. Najlepiej, jeśli będzie to woda bogata w minerały, tj. wapń, magnez, potas, sód, siarczany i fluorki – w proporcjach zapewniających optymalne przyswajanie przez organizm.
  2. Co więcej, woda pitna jest nieoceniona podczas odchudzania. Aby organizm mógł spalać nadprogramowe kilogramy, potrzebuje odpowiedniej ilości płynów. Wtedy proces utraty tkanki tłuszczowej przebiega prawidłowo.
  3. Regularne picie wody chroni przed dolegliwościami kręgosłupa. Jako, że składa się on z krążków międzykręgowych, których znaczącą rolę odgrywa mazista substancja, czyli woda, już niewielki jej brak wystarczy, aby wywołać ból w kręgosłupie.
  4. Dotyczy to także mięśni i stawów. Wszystkie tkanki dla prawidłowego funkcjonowania wymagają wody. To ona gwarantuje odpowiednią mechanikę ruchu. Jeśli nie jest przyjmowana w zalecanej ilości, może wywołać dolegliwości bólowe związane z układem poruszania się.

Która woda jest najzdrowsza?

O tym, jak ważne jest picie wody, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak mało kto wie, że woda wodzie jest nierówna. Sklepowe półki uginają się pod naporem różnego rodzaju butelek. Z kolei woda z kranu jest przez wielu odradzana, głównie z powodu dużej zawartości chloru. Jaka zatem jest najlepsza woda do picia? Z uwagi na ilość wolnych elektronów oraz składu zbliżonego do płynów ustrojowych człowieka, najcenniejszymi właściwościami może poszczycić się woda alkaliczna, przez wielu określana również mianem „żywej wody” lub „wody strukturalnej”. Od zwykłej różni się zasadowym odczynem, który oczyszcza organizm z toksyn, zabezpiecza przed wolnymi rodnikami, obniża poziom cukru i cholesterolu czy reguluje ciśnienie krwi. Japończycy i Koreańczycy od lat traktują ją jako leczniczą wodę pitną, wykorzystując w terapii wielu chorób i dolegliwości.

A woda źródlana? Czy jest ona zdrowa? Jeśli spojrzymy na ilość minerałów – to niekoniecznie. Pomimo że jest czysta pod względem mikrobiologicznym i chemicznym, to jednak w jej składzie znajduje się niewielka zawartość cennych dla zdrowia minerałów. Nieco lepiej na jej tle wypada mineralna woda do picia. Zwłaszcza ta o wysokiej zawartości składników mineralnych, która nie tylko gasi pragnienie, ale również uzupełnia wszelkie niedobory w organizmie.

Jonizacja wody i filtrowanie wody — co to jest?

Jonizacja wody jest procesem, w którym podnosi się pH wody i jednocześnie obniża ORP, wykorzystując do tego jonizator do wody, który opiera się na elektrolizie lub obecności specjalnych minerałów. Jonizacja podnosi pH do poziomu zasadowego i obniża wartość potencjału redox ORP. Im niższy jest potencjał wody, tym reduktor musi być większy. W efekcie powstaje woda jonizowana, określana również mianem alkalicznej.

Z kolei filtrowanie wody jest procesem jej oczyszczenia i przygotowania do bezpiecznego spożycia. Eliminuje wszelkie szkodliwe związki, składniki i nieczystości tak, aby jej stosowanie nie niosło żadnych zagrożeń. Pomocne w tym celu okazują się specjalne filtry do wody, które w efektywny sposób usuwają drobne zanieczyszczenia mechaniczne i osady, w tym również bakterie i drobnoustroje chorobotwórcze. Filtrowana woda jest nie tylko zdrowa, gdyż zawiera duże ilości cennych dla zdrowia minerałów, ale również smaczna. Filtry posiadają również umiejętność redukcji nieprzyjemnego zapachu oraz chloru.

Co musisz wiedzieć, zanim kupisz jonizator wody?

Przed zakupem jonizatora do wody warto sprawdzić, jaki jest poziom pH i ORP w kranie. Zaleca się również przeprowadzenie konsultacji z dietetykiem, który zaleci najlepszy sposób nawadniania organizmu. To jednak nie koniec. Przed zakupem urządzenia dobrze jest sprawdzić ofertę producentów, zwracając szczególną uwagę na wydajność pracy, jakość wykonania oraz pojemność.

Woda alkaliczna – jak zrobić samemu?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale wodę alkaliczną można przygotować samemu. I co ważne – bez użycia specjalistycznych urządzeń! Potrzeba jedynie trzech składników:

  • 1,5 litra przefiltrowanej wody z kranu,
  • średniej wielkości cytryny,
  • ¾ łyżeczki soli, najlepiej himalajskiej.

Cytrynę należy pokroić na cienkie plastry, potem włożyć do dzbanka lub innego naczynia i zasypać solą. Następnie zalać przefiltrowaną wodą i dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę trzeba odłożyć do pomieszczenia, w którym panuje pokojowa temperatura na okres od 24 do 48 godzin.

Woda alkaliczna może być również przygotowana według innego sposobu, znacznie szybszego. W tym celu do szklanki przefiltrowanej wody należy wsypać ½ łyżeczki sody oczyszczonej i po dokładnym wymieszaniu od razu wypić. Alternatywnym rozwiązaniem jest dodanie do zwykłej wody kilku kropli zasadowych (do nabycia w aptekach). Ta metoda również nie wymaga długiego oczekiwania na gotową, alkaliczną wodę.

Zdrowa woda do picia to taka, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu oraz jego odpowiednie nawodnienie. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się woda alkaliczna, inaczej określana wodą żywą. Można ją przygotować samemu lub przy użyciu specjalnego jonizatora do wody.

pixel