Atopowe zapalenie skóry — naturalne soki pomagające w walce z chorobą

2023-02-08
Atopowe zapalenie skóry — naturalne soki pomagające w walce z chorobą

Czy domowe soki mogą pomóc w walce z atopowym zapaleniem skóry? Ależ oczywiście! Już wiele osób przekonało się o znacznej poprawie stanu skóry po ich wdrożeniu do codziennego jadłospisu. Sprawdź sam(a)!

Statystyki są nieubłagane. Atopowe zapalenie skóry dotyka coraz większą część populacji. O ile na początku XX wieku na chorobę cierpiał jedynie 1% ludzkości, tak dziś mówi się nawet o 30% ludności. Leczenie choroby w głównej mierze opiera się profilaktyce i zwalczaniu objawów, choć w ostatnim czasie coraz więcej uwagi zaczyna poświęcać się sprawom diety. Czy soki dla osób z AZS mogą poprawić jakość ich życia?

Dieta dla osób chorych na AZS — podstawy

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, której charakterystycznymi objawami są nawracające zmiany skórne zlokalizowane głównie w zgięciach łokci i kolan, na szyi, skórze, a w niektórych przypadkach (w zaostrzeniu choroby) mogą obejmować nawet całe ciało. Zmianom skórnym towarzyszy świąd i suchość skóry. Uznaje się, że AZS jest chorobą nieuleczalną, jednak przy zastosowaniu odpowiedniej diety, uporczywe dolegliwości można wyciszyć. Pierwszym krokiem musi być wyeliminowanie z codziennego jadłospisu alergenów. U niektórych może to być białko mleka krowiego, orzechy czy cytrusy, u innych z kolei gluten, soja czy jaja. Pomocna w ich określeniu może być konsultacja ze specjalistą.

Walkę z przesuszoną i swędzącą skórą mogą wspomóc produkty łagodzące objawy AZS, do których zaliczają się owoce i warzywa. Na ich bazie można przyrządzić naturalne soki z wyciskarki wolnoobrotowej, o składzie odpowiadającym własnym preferencjom smakowym i uwzględniającym indywidualne składniki wywołujące alergie.

Składniki odżywcze wspomagające walkę z chorobą — gdzie je znaleźć?

Elementem wspomagającym farmakologiczne leczenie AZS jest odpowiednio zbilansowana dieta, bazująca przede wszystkim na składnikach odżywczych o działaniu przeciwzapalnym.

Flawonoidy i karotenoidy

W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć warzyw i owoców, będących źródłem flawonoidów i karotenoidów, które wykazują się właściwościami antyoksydacyjnymi i łagodzącymi stany zapalne. W sposób szczególny warto wskazać na kapustę, brukselkę, marchew, dynię, seler, buraki, dynię, banany, jabłka, gruszki, morele i jagody, z których można przyrządzić smaczne, domowe soki na AZS.

Kwasy tłuszczowe Omega – 3

Dieta dla osób z AZS powinna również uwzględniać kwasy tłuszczowe z grupy Omega – 3, do których zaliczają się kwasy EPA i DHA. Ich bogatym źródłem są tłuste ryby morskie, takie jak: łosoś, makrela czy śledź, a także owoce morza oraz algi morskie. Kwasy Omega – 3 muszą być dostarczane z dietą, gdyż organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wyprodukować. Ewentualnie można posiłkować się gotowymi suplementami, do kupienia w aptekach.

Witamina A, E i D

Atopowe zapalenie skóry łagodzą produkty obfitujące w duże ilości witaminy A i E, które nie tylko wywierają pozytywny wpływ na kondycję skóry, ale również zapewniają jej optymalny poziom nawilżenia. Co więcej, witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, co oznacza, że zabezpiecza przed wolnymi rodnikami powodującymi stany zapalne. Obie witaminy znaleźć można w olejach roślinnych, warzywach zielonych i orzechach, które mogą stanowić pyszny składnik soków dla osób z AZS.

Jakie witaminy na AZS warto przyjmować, oprócz wspomnianej wcześniej A i E? W tym miejscu nie sposób pominąć witaminy D. Są badania wskazujące na fakt, że zaostrzenie choroby ma miejsce u pacjentów z jej niedoborami. Jej głównym źródłem jest ekspozycja na słońce, choć śladowe ilości znaleźć można także w rybach lub jajach. Jednak dla utrzymania stałego poziomu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, zaleca się przyjmowanie specjalnych suplementów z witaminą D.

Probiotyki

Probiotyki, czyli żywe drobnoustroje wywierają korzystny wpływ nie tylko na mikroflorę jelit, ale również kondycję skóry u pacjentów z AZS. Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń, podawanie probiotyków nie tylko łagodzi objawy choroby, ale również może ograniczyć jej wystąpienie, zwłaszcza u dzieci obciążonych genetycznie.

Zdrowe soki z wyciskarki wolnoobrotowej łagodzące objawy AZS

Co jeść przy chorobie AZS? Z takimi wątpliwościami mierzy się wielu pacjentów. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po naturalne soki pomagające w walce z chorobą, z których przyrządzeniem poradzi sobie każdy, nawet mało wprawny kucharz czy dietetyk. Do ich przygotowania bardzo dobrze sprawdzi się wyciskarka Kuvings lub blender kielichowy, który doskonale upora się z wyciśnięciem soku z twardych warzyw i owoców, ziół czy warzyw o wysokiej zawartości chlorofilu. Posłuży do zrobienia klarownego soku, gęstego smoothie czy orzeźwiającego sorbetu.

Naturalne soki z wyciskarki – przepisy

  • awokado
  • banan
  • kiwi
  • kilka kropel soku z cytryny

Przygotowanie: wszystkie owoce dokładnie umyj i obierz ze skórki. Z awokado wyciągnij pestkę. Włóż do wyciskarki Kuvings, na koniec dodając cytrynę.

  • jarmuż
  • szpinak
  • jabłko
  • sok z cytryny

Przygotowanie: Jabłko obierz i podziel na mniejsze kawałki. Dodaj jarmuż i szpinak. Sok możesz doprawić ulubionymi przyprawami.

  • jabłko
  • burak

Przygotowanie: wszystkie składniki umyj i obierz ze skórki. Wyciśnij sok. Na koniec wzbogać 1 łyżką ulubionego oleju, będącego źródłem kwasów tłuszczowych Omega.

Soki z dodatkiem oleju — oleje roślinne na zmiany skórne

Oleje są chętnie stosowane nie tylko w kuchni, ale również w celach kosmetyczno – pielęgnacyjnych. W sposób szczególny powinny tym faktem zainteresować się osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry. Olej w diecie AZS potrafi znacząco podnieść komfort życia pacjenta i zmniejszyć dokuczliwe objawy. Jakie oleje na zmiany na skórze są najbardziej polecane? Dużą popularnością cieszy się olej konopny, który wykazuje się umiejętnościami odbudowy płaszcza hydrolipidowego skóry, chroniąc tym samym przed utratą wilgoci. W dalszej kolejności warto wymienić olej ryżowy, który przyspiesza gojenie się zmian, sprzyjając ich regeneracji czy olej sojowy o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Olej na zmiany skórne może być zatem zdrowym i smacznym dodatkiem do soków dla osób z AZS, który zapewni im odpowiednio zbilansowaną dietę i poprawę komfortu życia.

Domowe sposoby na leczenie AZS mogą stanowić dodatkową formę terapii zaleconą przez lekarza prowadzącego. Warto je stosować cały czas, nie tylko w czasie zaostrzenia choroby, gdy skóra swędzi i jest mocno podrażniona. Włącz do swojej diety soki domowe, aby przywrócić dawny komfort życia!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel